avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate Net-aura

Activitate Net-aura

O.G.115/2023
Bună ziua, conform acestei legi întrate în vigoare la 25 ianuarie 2024,eu inteleg ca ,beneficiari cardului de energie cu fonduri neutilizate pot merge la oficiul poștal local pentru a primi banii în numerar. Poșta din localitatea unde locuieste mama mea,susține ca nu se dau banii ,doar se decontează facturi pentru consum de energie, gaz și lemne de foc. Am plătit echivalentul facturilor de energie cu acest card de aproximativ 300 lei,nu a avut un vonsum mai mare,are un tv,un bec si frigider.Mama mai are 1200 lei pe card,în zona unde ea locuiește singurul furnizor de unde ar putea achiziționa lemne de foc cu acte acceptate de Posta este Dedeman. Un palet de lemne costa 740 lei și transportul 600 lei pana în localitate. La o pensie de 1000 de lei trebuie sa mai scoată din buzunar diferența de banii pentru a-l doilea palet de lemne plus transportul. Va rog sa ma ajutați cu un răspuns deoarece din câte vad ori am înțeles eu greșit ca se dau bani dar de fapt se decontează în continuare facturi....sau legea 115/2023 conform căreia se depun cereri la posta și se dau bani în numerar este corectă dar nu este aplicabila faptic. Care este varianta corectă legal ? Dacă se dau bani ,de ce Posta Română spune ca nu? Dacă nu se dau banii și pot fi utilizați decât cu factura de lemne in cazul mamei pana la 31 martie,asta înseamnă că cei care dau legea chiar își bat joc de oamenii care nu au posibilitatea sa se ajute cu aceste fonduri. Mulțumesc