avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Activitate szmary59

Activitate szmary59

am citit documentul, din păcate nu se referă la problema mea... conducta există sub terenul meu, sigur nu o pot demonta, dar am vrut să știu dacă există un act legislativ care reglementează, la ce distantă/în ce condiții se poate elibera o autorizație de construcții... terenul are o valoare, dacă există un loc construibil, și total alta, dacă nu se poate deloc... pentru asta am pus întrebarea, pt că trebuie să fiu corectă și să-l informez pe cumpărător
abia acum am văzut link-ul și am deschis documentul... voi citi cu atenție..., mulțumesc!... conducta cred că a fost instalată pe vremea când terenul a fost colectivizat, iar adevărații proprietari nu au fost intrebați dacă își dau acordul, că nu au mai "fost considerați proprietari", dar valoarea terenului este net inferioară... cine ne poate despăgubi, că nu te poți judeca cu vechiul regim...
Scuze, dar și un teren neconstruit este tot imobil! Acum am consultat și dex online, și dex online juridic, un bun mobil este o mașină, bicicletă, orice care se mișcă; ori un imobil poate fi pământul, clădirile, plantaţiile, deci orice, care nu se mișcă, în raport cu un punct de referință fix, raportat la suprafața pământului... pt că, raportat la Sistemul solar, și Pământul se mișcă... oricum, mulțumesc pentru intenție
multumesc, nu exista constructie pe imobilul scos la vanzare... dar vreau sa evit eventualele probleme ulterioare tranzacției, adica daca noul proprietar ar putea, și la ce distanță de conductă să construiască ceva... din câte am citit, cumpărătorul ar putea solicita un Certificatul de urbanism pentru informare, nu înțeleg, eu ca vânzător, cu toate actele de proprietate, de ce nu pot??! pt că pot cere un preț, dacă este construibil la o anumită distanță, și cu totul alta dacă nu se poate... și nu vreau nici să mint, dar nici să pierd...
Am un imobil de vânzare, care este traversat subteran de o conductă de gaz. La suprafață terenul (39 de arii) ar fi ideal pentru construcții, dar aș vrea să știu la ce distanță față de conductă se poate construi... sigur există o lege în care este stipulat acest lucru... îmi poate spune cineva, care anume?