avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate Relysrb

Activitate Relysrb

Buna ziua, sunt contabil într-o primărie, in urma unui amplu control de la ANF, au fost lăsate mai multe măsuri, am sa detaliez 2 in care sunt vizată si anume: un contract încheiat in anul 2014 de întocmirea studiului de fezabilitate și a proiectului tehnic s-au efectuat plati in anul 2014 si 2015 mai mult de 50% de către un alt contabil eu fiind angajată în anul 2016, in urma celor 2 procese verbale de predare primire a documentelor și in urma documentației depuse la minister au fost efectuate celelalte plati de către mine, s-a constat ca de fapt societatea a subcontractat întreaga lucrare către o altă societate, situație de care eu nu am avut cunoștiință, in plus pe parcursul derulării acestui contract societatea a devenit plutitoare de TVA, fapt pentru care s-a întocmit un act adițional, in urma controlului sunt pusă sa plătesc in solidar cu societatea care a încheiat contractul si cu primarul diferenta dintre contractul de subcontractare si TVA plătit la o parte din facturi precum și penalitati! Intrebarea mea este ? Este corect asa ceva?