avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 641 soluții astăzi
Forum Activitate Verorusu

Activitate Verorusu

Buna seara! Mama mea a achizitionat in anul 2016 un imobil . A fost cumparat in urma vanzarii ( o executare silita), printr-un executor judecatoresc. In anul 2018, s- a recurs la evacuarea din imobil a debitorului. Bunurile ramase in acel imobil au ramas in custodia mea, executorul completând un proces verbal cu toate bunurile care au intrat în custodia mea, . In anul 2021 mama mea a decedat , iar eu sunt noul proprietar al imobilului Din 2016 si pana in 2023 fostul proprietar a intrat in mod fraudulos in imobil, multe lucruri cred ca au si disparut. Suntem in anul 2024 si aceste bunuri ma incurca, multe dintre ele fiind vechituri, casa mea se degradează pe zi ce trece și este plina de lucrurile rămase în custodia mea. Imi puteti spune , va rog ce pot face? Vreau sa scap de ele URGENT. Executorul imi spune ca:
1. trebuie sa le scot la vanzare, sa le evalueze un evaluator
2. să-l acționez în instanță pe vechiul proprietar , iar instanța să decidă ce sa fac eu cu lucrurile
Dupa cat timp se considera abandonate? Citisem undeva că după 5 ani . Este adevărat? Daca cumva se considera abandonate imi puteti indica , va rog , articolul din lege ? Ajutati-ma cu un sfat , deoarece vreau sa scap de birocratie, plimbări prin tribunal și bani pierduți. Multumesc mult !