avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 388 soluții astăzi
Forum Activitate angielafaia

Activitate angielafaia

5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc mult pt raspuns, este clar. Am sa tin cont de ultima dvs. fraza in care ati exprimat o banuiala referitor la motivul acestei cereri bizare. O zi frumoasa sa aveti. sanatate multa, Angiela
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc mult pt raspuns. Va sunt recunoscatoare, e un gest frumos pe care-l apreciez.
Buna ziua
As dori un ajutor juridic. Am trei copii adulti si le-am oferit acum cativa ani, sa stea gratis in apartamentul meu de 4 camere si nu le-am pretins nici o chirie sau vreo rasplata. Ei nu sunt casatoriti. Eu nu locuiesc in acel apartament. Doi copii au profitat de oferta mea, al treilea nu. Dupa cativa ani, cel de-al treilea pretinde ca asa ar fi cinstit ca eu sa-l despagubesc si sa-i platesc o suma de bani, echivalenta cu suma pe care ceilalti doi frati au economisit-o de-a lungul anilor, neplatindu-mi mie chirie.

1 ) Daca nu-i dau acesti bani, el poate sa ma dea pe mine in judecata ?

2 ) Daca ma da in judecata este posibil ca dupa vreo lege (eu nu o cunosc) eu sa trebuiasca sa-i platesc aceasta suma daca el nu a profitat de oferta mea?
Eu nu am oferit celorlalti bani, ci doar o oportunitate ca ei sa facă economii. Este posibil dupa legea din ROM. ca eu sa trebuiasca sa-i platesc ?
3) Daca legea imi da dreptate (deci nu trebuie sa-i platesc) el spune ca va da in judecata pe ceilalti doi frati dupa decesul meu, si va pretinde la acea judecata ca apartamentul sa fie mostenit de el cu o pondere mai mare de 33 % din apartament, ca sa recupereze banii pe care-i pretinde. Cum prevede legea ? Eu as vrea ca sa obtina fiecare 33% din apartament daca il vor vinde. Trebuie sa fac un testament obligatoriu ca sa precizez acest lucru, astfel ca ceilalti doi sa nu piarda partea lor de 33% ?
Sunt foarte necajita de aceasta situatie. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la intrebari.
Va multumesc anticipat si primiti salutarile mele cordiale. O zi excelenta,

Angiela