avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Activitate Marius889

Activitate Marius889

Răspuns la discuția Intrebare divort/apel
Deci decizia de la fond va ramane definitiva pentru divort, la 30 de zile de la comunicare, dar va ramane deschisa pt cererile pe care se face apel(program de vizita) chiar daca ambele au favut parte initial dintr-un singur doasar

Am inteles corect?
Am o decizie de divort(de comun acord) care include si program de vizita. Daca una din parti face apel pentru programul de vizita, ce se intampla cu divortul propriu zis? Se considera ca este gata? Sau se lungeste pe durata eventualului apel?

Multumesc
Buna ziua,

Sunt divortat de fosta sotia mea de apropae 3 ani si avem un baietel de 5 ani+.
Domiciliul baiatului este la mama lui iar custodia este comuna + locuim in acelasi oras/ Problema de care ma lovesc de mai bine de 2 ani este lipsa comunicarii cu fosta sotie pe subiecte legate de cel mic. Refuza discutiile de orice fel: telefon,mesaje, intalniri fata in fata. Aici vorbim de orice fel de discutii despre deciziile pe care le ia pentru copil, cateva exemple: l-a inscris/retras de la gradinita fara sa mi zica, acum nu mai este deloc la gradinita - nu pot vorbi cu ea cat de importanta este partea sociala de care cel mic are nevoie. Nu pot vorbi cu ea despre planurile de inscriere in clasa 0 pentru la anul, nu am niciun cuvant de spus despre eventualele activitatile sportive, care cred ca ar fi benefice dezvlotarii lui - intrucat ea refuza sa il inscrie la orice, nu stiu nimic despre ce face copilul meu in afara timpului in care este la mine, samd. Exemple ar mai fi, dar cam asta e ideea.
In momentul de fata nu exista comunicare si desi am incercat 2 ani de zile aceasta cale, deoarece cred ca asta solutia cea mai buna, in acest moment pur si simplu nu se poate.
Intrebarea mea ar fi: ce pot face legal in aceasta situatie, si mai ales, ce pot obtine? pentru ca a avea o eventuala decizie in instanta care imi da dreptate, dar pe care ea o poate ignora, nu ma ajuta deloc.

Va multumesc.