avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate Mihai Radu Leu

Activitate Mihai Radu Leu

Pentru domnul Carp care avea o nedumerire in ceea ce privește prescripția in cazul Deciziei CCR 702/ 2019
LEGE nr. 113 din 28 aprilie 2021
pentru completarea art. 107 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice
EMITENT
PARLAMENTUL ROMÂNIEI
Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 459 din 29 aprilie 2021




Parlamentul României adoptă prezenta lege.
ARTICOL UNIC
La articolul 107 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 852 din 20 decembrie 2010, cu modificările și completările ulterioare, după alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (2^1), cu următorul cuprins:
(2^1) Prin excepție de la prevederile alin. (2), în cazul unei erori materiale, de calcul sau al oricărei greșeli de redactare, omisiuni sau mențiuni greșite, intervenite în procesul administrativ de evaluare, prelucrare și redactare a datelor în vederea emiterii deciziei de pensionare sau a datelor înscrise în aceasta ori în sistemul electronic de punere în plată a deciziei, termenul general de prescripție nu se aplică pentru recuperarea de către beneficiarul dreptului la pensie a sumelor neplătite de către casa teritorială de pensii competentă.
Mulțumesc mult pentru ajutor ! Va doresc o seara plăcută !
Mi-am deschis drepturile la PENSIA DE INVALIDITATE IN 01.10.1999. Pentru limita de vârsta am deschis in 10.o4.2018
01.10.1999 Mulțumesc pentru răspuns!
Buna ziua ! Ma numesc Radu Mihai și mi-ar plăcea sa ma ajutați și pe mine cu neacordarea indicelui de corecție ! Menționez ca acest indice de corecție nu mi-a fost acordat la ieșirea la pensie pentru limita de vârsta. Cum as putea sa-l obțin ? Va mulțumesc anticipat !