avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate cherciuionut75

Activitate cherciuionut75

Buna ziua. Am avut un proces penal pe art.336. De la inceput am mers pe recunoașterea vinovăției, regretul pentru fapta comisa sI colaborarea cu organele de urmărire penala. . S-a terminat judecata pe fond cu pronunțarea unei hotărâri pe data de 21.03.2024. In hotărâre s-a dispus aplicarea unei pedepse de un an închisoare cu amânarea aplicării pedepsei și termen de supraveghere de 2 ani, cu 30 zile de muncă in folosul comunitatii.. Cat timp durează până ajunge dosarul la Curtea de Apel spre a fi pus pe rol și a se da termen de judecată? Data ultima de apel a Parchetului ar fi fost pe 01.04.2024 iar eu am renunțat deja în scris la calea de atac, apel. . Poate tine Parchetul dosarul fara să îl trimită spre judecare la Curtea de Apel cu celeritate?: Încă nu a apărut motivarea cererii de apel în dosarul electronic, ci doar că s-a declarat apel. Menționez că nu s-a produs niciun eveniment soldat cu pagube materiale sau umane in momentul sau ulterior conducerii sub influența alcoolului. Am avut alcoolemie mare într-adevăr, 2.31 in prima probă prelevata si 1.81 in a doua proba, iar în momentul venirii organelor de politie eram staționat pe partea carosabila, nu în mers, ai eu am rămas în mașină până la venirea lor.. Este prima abatere sI nu am avut niciodată antecedente penale. Consider că instanța de fond a apreciat și individualizat corect fapta comisa, a dispus si aplicat în consecință pedeapsa motivând temeinic hotărârea dată. pe 5 pagini scrise. De asemeni sI procurorul, in cadrul ședinței de judecată a declarat că este de acord cu judecarea în procedura simplificata sI cu aplicarea unei pedepse spre minimul stabilit de lege. La Curtea de Apel am șanse să se mențină hotărârea primei instanțe? Sau trebuie să mă aștept la ceva mai grav? Care ar fi motivele posibile pentru care Parchetul a declarat apel? Sau este o practică tacită in sistemul judiciar că să se declare apel indiferent de soluția primei instanțe?. Legal, pot urgență soluționarea cauzei la Curtea de Apel? Am o situație familiala mai dificila în această perioadă si doresc sa rezolv cat mai rapid situația mea. Vă mulțumesc frumos pentru răbdarea de a citi această postare lunga și pentru eventualele răspunsuri. Pentru lămuriri suplimentare puteți să intrebati. Mulțumesc.