avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate izometric

Activitate izometric

Contractul este cel tip de la Baroul Bucuresti.
Am angajat o avocata care pe langa ca mi-a cerut foarte multi bani ca sa ma reprezinte, nu s-a intrebuintat aproape deloc, a depus o cerere de chemare in judecata care s-a respins. Femeia nu comunica deloc, nu stiu ce face si ce se intampla cu dosarul, in schimb e foarte vocala cand isi cere rata lunara pentru onorariu avocat.

Am decis sa reziliez contractul de asistenta juridica (i-am platit deja 70% din onorariu), i-am trimis o scrisoare recomandata. Intrebarea este, ce fac daca nu ridica scrisoarea recomandata? Cum o pot notifica in asa fel incat sa am siguranta ca a luat la cunostinta, din punct de vedere legal?

Adresa de email este ceva extrem de generic pe yahoo.com, nu contine niciun nume.

Mi-e teama ca daca o notific pe alte canale, poate sa intreprinda in continuare actiuni in asa fel incat sa adauge diverse cheltuieli pentru a evita sa imi returneze suma platita ca onorariu.

In privinta sumei platite, cine are competenta sa decida in ce masura suma platita ca onorariu are sau nu acoperire in actiunile si munca depusa de avocat? Repet, toata actiunea, pe durata a aproape jumatate de an, s-a redus la o cerere de chemare in judecata care a fost respinsa de judecatorie. Avocata este membru al Baroului Bucuresti. Ce competenta are Baroul in a evalua in ce masura se justifica onorariul platit si in ce masura trebuie rambursat? Ce alte cai de a imi recupera prejudiciul am la dispozitie?

Multumesc.