avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 199 soluții astăzi
Forum Activitate burebista12

Activitate burebista12

pentru a clarifica, fac urmatoarea mentiune. eu am instalatie noua de gaze care alimenteaza centrala termica si aragazul si instalatia veche care nu mai alimenteaza nimic. am in casa 2 focuri. platesc pentru 2 focuri la revizia instalatiei noi si pentru inca unul la revizia instalatiei care nu alimenteaza nimic (doar traverseaza apartamentul). pentru ultimul foc platesc la fel ca ceilalti locatari ai imobilului care nu au decat instalatia veche la care au conectat aragazul.
in rest aveti dreptate, mult zgomot pentru nimic. era doar o intrebare care vroia sa lamuresca un principiu, nu este vorba despre o suma mare.
Buna ziua, multumesc pentru raspunsuri. Ce am vrut sa subliniez este comoditatea administratorului in repartizarea cheltuielilor comune si individuale si oferta firmelor de instalatii gaze. Astfel, tariful pe "foc" face ca sa platesc "focul" de aragaz si la verificarea centralei (2 focuri) si la verificarea instalatiei blocului (1 foc) adica platesc pentru 3 focuri. Aceasta situatie vine din faptul ca administratorul si firmele de instalatii considera ca instalatia comuna implica si portiunea de dupa dopul din coloana comuna sau dupa robinetul de separare din coloana comuna (respectiv teava, fittinguri, record flexibil, aragaz). Firmele stabilesc tariful si efectueaza revizia pentru instalatia completa (pana la "foc") conform legii, dar nu au tarif separat pentru cei care nu au "foc" racordat la instalatia comuna. e mai comod si pentru ei si pentru administratorul care nu are batai de cap cu repartizarea cheltuielilor comune. eu intrebam principial (de sa platesc pentru 2 focuri, de vreme ce nu am decat unul). suma e mica.
Multumesc. Inteleg ca nu are importanta ca nu sunt racordat cu un aparat de consum la reteaua comuna, sunt nevoit sa platesc acelasi tarif ca si cei care au un consumator sau mai multi (cuptor, aragaz, etc.). Eu cred ca lucrarea nu reprezinta "cam acelasi lucru"" in cele 2 situatii prezentate: intr-un caz se verifica un dop. iar in celalalt se verifica imbinari de tip "T", coturi, mufe, robineti. Dar se pare ca asta inseamna sa stai "la comun".
locuiesc intr-un apartament care are montat o centrala termica pe gaz. sunt decuplat de la reteaua comuna de gaz. prin bucatarie trece coloana de gaz care are un dop in zona fostului racord. tariful firmelor care efectueaza lucrari de revizie este acelasi in cazul meu (teava cu dop) ca in cazul celorlalte apartamente care au racorduri pentru aragaz (robinet, tub flexibil, etc.) administratorul i-mi spune ca nu are importanta faptul ca se fac lucrari de revizie diferite si tariful se stabileste pe vizita in apartament. asa este? sau ar trebui ca firmele care fac astfel de lucrari sa aiba tarife separate?