avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Activitate omuldelastat

Activitate omuldelastat

Buna ziua! Am aplicat la un job la stat :) Tot dosarul meu era ok, insa in anunt era specificat urmatoarele: ,,Copiile de pe actele prevăzute la alin. (1) lit. b)-e), precum şi copia certificatului de încadrare într-un grad de handicap prevăzut la alin. (3) se prezintă însoţite de documentele originale, care se certifică cu menţiunea „conform cu originalul” de către secretarul comisiei de concurs.''. Eu aveam originalale inca la facultate unde urmez un curs de master, o doamna a fost amabina cu mine si a spus sa incerc sa le aduc a doua zi, a doua zi alta doamna nu a mai fost amabila si a spus ca s-a incheiat inscrierea :)) Ok, sa zicem ca pana aici a fost vina mea. A treia zi am facut contestatie privind selecția dosarelor de concurs la sediul instituției. Am adus originalele, o doamna secretar mi-a dat un document in care scrie si semneaza ca am adus originalele pentru a le confrunta cu copiile de la dosar apoi a doua zi pam-pam, ma trezesc cu dosarul respins pe acelasi motiv, cu urmatorul text:

''Nu a respectat prevederile cuprinse în anunțul de concurs, postat la data de 22 martie 2024 pe pagina OFIC, respectiv la sediul instituției;
În anunțul de concurs se menționează, în clar, următoarele: copiile de pe actele prevăzute la alin. (1) lit. b)-e), precum şi copia certificatului de încadrare într-un grad de handicap prevăzut la alin. (3) se prezintă însoţite de documentele originale, care se certifică cu menţiunea „conform cu originalul” de către secretarul comisiei de concurs.
Astfel, în temeiul Art. 35 (4), din HG 1336/2022, alături de cele enumerate mai sus, se constată ce dosarul nu întrunește condițiile necesare de validare. ''
...............................................................................................................................
Este ok ce mi s-a intamplat?