avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 140 soluții astăzi
Forum Activitate Veronica Popescu

Activitate Veronica Popescu

Discuție Succesiune
Ma aflu intr-o situatie destul de complicata, zic eu. Tatal meu a decedat anul trecut in martie. El era casatorit cu o alta femeie, dar nemaiavand alti copii. Deci, mostenitori sunt eu ca unic copil si sotia supravietuitoare. Am vrut sa dezbat succesiunea la notariat dar nu s-a putut datorita opozitiei sotiei tatalui meu care nu a vrut sa-mi arate niciun fel de act, eu fiind in acest caz sa ma adresez instantei de judecata. In instanta am solicitat sa se constate deschisa succesiunea de pe urma defunctului, sa se stabileasca mostenitorii si cotele acestora si ca masa partajabila e compusa din imobilul situat in...
Parata vine in instanta cu un testament, zic eu, universal, in care tatal meu scrie ca lasa toate bunurile lui mobile si imobile sotiei sale, recunoscand ca are un copil care nu s-a ocupat de el inca de cand avea 14 ani. De asemenea, mi s-a prezentat in instanta doar o chitanta de mana prin care bunicii mei cumparasera imobilul respectiv si cu care tatal meu impreuna cu cei doi frati ai sai se impusesera la rolul fiscal.
Intrebarea mea este cum sa fac mai bine daca de fapt tatal meu nu are acte de proprietate pe imobilul respectiv? As putea rasturna in vreun fel testamentul pt ca nu este bunul in patrimoniul tatalui meu? Care ar fi solutia cea mai buna?
Răspuns la discuția MORI CU DREPTATEA IN MINA
Ati facut obiectiuni la expertiza?
Răspuns la discuția Recuperare marfa
De acord cu ce a spus d-l consilier dar mai intai ar trebui facuta procedura concilierii pe art.720 ind.1 altfel actiunea ar putea fi respinsa ca prematur introdusa.....
Răspuns la discuția inregistrare punct de lucru
Daca ati declarat punctul de lucru la Registrul Comertului ati dobandit o mentiune si un certificat constatator din care reiese ca ati inregistrat punctul de lucru la ORC si ati declarat activitatile pe care le veti efectua la acest punct de lucru. Cu aceste acte impreuna cu Decizia asociatului sau AGA prin care ati deschis penctul de lucru, actul constitutiv actualizat, mergeti la admin.fin.
Daca sora dvs. nu avea o polita de asigurare incheiata la momentul respectiv, nu aveti cum sa beneficiati de pe urma unei asigurari inexistente.
In urma acestui accident, s-a deschis un dosar penal, in cadrul caruia tatal dvs. care este tutorele copilului se poate constitui parte civila.
Puteti introduce ordonanta presedintiala prin care sa aratati ca dvs aveti conditii mai bune pentru intretinerea copilului pana la terminarea divortului. Daca vi se admite, puteti lua copilul sau daca vi-l da mama.
Intr-adevar, Romania a aderat la Conventia de la Geneva prin Legea 46/91 si potrivit art.18 din Conventie, refugiatului i se va acorda tratamentul cel mai favorabil printre altele si crearea de societati comerciale.
De asemenea, potrivit art.20 lit.c din Legea 122/2006 privind azilul in Romania, refugiatii au dreptul sa fie angajati de persone fizice sau juridice, sa exercite activitati nesalarizate, sa exercite profesii libere si sa efectueze acte juridice. sa efectueze acte si fapte de comert inclusiv activitati economice in mod independent, in aceleasi conditii ca si cetatenii romani.
Depuneti plangere la raspunsul dat de catre acest director al Registrului Comertului care va fi inaintata spre competenta solutionare Tribunalului-Sectia Comerciala.
Răspuns la discuția reziliere contract de comodat
Raporturile contractuale pot sa inceteze si prin restituirea lucrului in stare corespunzatoare la termenul prevazut in contract sau dupa satisfacerea trebuintelor comodatarului ori termenul stabilit de instanta in caz ca partile nu se inteleg.
Răspuns la discuția Mai avem dreptul?
Din ceea ce ne-ati relatat, cel mai bine este sa luati legatura cu un avocat pentru a vedea actele si a va sfatui ce e mai bine pentru dvs, poate se gaseste o solutie.
Suspendarea din avocatura nu are un termen maxim sau minim.