avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Activitate lilysta

Activitate lilysta

Răspuns la discuția Procedura succesiune
Noi am trecut de curand prin aceasta situatie,ca o recomandare cand mergi la notar cu certificatul de deces,actele de proprietatate si actele de identitate sa ceri in mod expres sa-ti calculeze costurile si sa-ti spuna la cat este evaluata proprietatea in opinia lui.Sa-ti spun de ce,asa pe scurt;Noi am mers la notar cu toate actele si dupa ce le-a studiat ne-a spus ca ne mai trebuie o adev.de la Finante si 2 martori si atat in cateva zile este gata.Normal am vrut sa stim cat sunt costurile si .......raspunsul a fost in jur de 2000 ron.Ni s-a parut a fi OK,am lasat actele am completat o cerere si dupa 10 zile erau actele gata doar ca surpriza.......taxele (onorariul si taxele de cadastru si ce mai era) era de 5000 ronX-(#-o,si doar atunci ne-a zis el ca ........a estimat casa la 70000 euro si in procent de nu stiu cat la suta din val..........bla,bla, astea sunt taxele si cand avem banii ne putem ridica actele,n-am avut incotro si am platit.Pentru ca era vorba de o casa f.veche (din 1958) fara imbunatatiri ni s-a parut evaluare casei prea mare si am mers la un alt notar cu o alta strategie l-am rugat sa ne spuna la cat se poate evalua casa in vederea vanzarii,acesta un om corect a scos un tabel ..si functie de zona de vechime ..etc.ne-a spus ca val min.evaluata este de 28000 euro conform actelor.Intelegi ce vreau sa-ti spun.......sa intrebi dinainte mai hotarat cat te costa sa-ti arate o baza legala sa nu patesti ca noi.
Răspuns la discuția succesiune
Corina,
Iti dau un sfat prietenesc....am fost si eu cam in aceeasi situatie acum 2 ani si pentru ca atunci nu a stiut nimeni sa-mi explice acum a trebuit sa platesc un impozit la stat de vreo 500 ron.,eu nu am acceptat dezbaterea succesiunii din lipsa banilor si a "dezinformarii"(speriata ca sunt niste taxe mari) lucru care nu este adevarat.
Daca faci succesiunea acum te costa putin pentru ca in termen de 6 luni esti scutit de taxa de succesiune.
Este mai simplu asa si in cadrul succesiunii dupa tata se face o declaratie ca lasati la mama totul pana la decesul ei.
Iar cand mama nu mai e, e mai putin de plata si mai usor de facut.
Succes
Răspuns la discuția lamuriri succesiune
Buna seara tuturor si multumesc inca odata pentru raspunsurile primite.
Astazi am fost la notar...........si ati avut dreptate taxele nu sunt chiar asa de mari cum auzisem initial.
Taxa la notar ne ajunge in jur a 1500 -2000 ron,si am mai platit un impozit la Administratia financiara de 500 ron,care am inteles ca reprezinta acea taxa de succesiune si impozit pentru succesiunea dupa mama (ca a trecut 2 ani de la deces)
De restul se ocupa notarul ..........,
Deci inca odata multumesc la toti care au raspuns.
P.S.
Inca ceva pentru cei interesati....la notar nu ne-a perceput nici o taxa de "consultanta" sau ceva,ne-a oprit copii dupa toate actele ne-a trimis la Ad.Finante.pentru acel certificat de neurmarire fiscala unde am platit acea suma,iar la el vom plati maxim 2000 ron dupa finalizarea actelor.
Succes tuturor in rezolvarea problemelor.
Răspuns la discuția lamuriri succesiune
Acum am inteles,
Multumesc mult pentru informatii .
Inca o lamurire daca se poate,asa cum am spus la inceput casa a fost pe numele mamei(avem contract vanzare cumparare original doar pe numele ei de acum 50 ani in urma)avem un extras de carte funciara mai vechi in care figura la fel doar mama.
Acum dupa acea declaratie care am dat-o la notar in 2006 nu stiu daca proprietatea a trecut pe numele lu tata sau nu .Unde se poate afla acest lucru ?in evidentele de la notar ?la cartea funciara ?acolo ne eliberaza un extras in baza certificatelor de deces ?
Multumesc
Răspuns la discuția lamuriri succesiune
#-o imi cer scuze..........
nu prea am vazut .......undeva la ce pret se ridica taxa...........
doar 1% .........din ce ? valoarea casei ...?!......cine stabileste aceasta valoare:(
oricum multumesc pentru raspuns
Si noi ne-am gandit ca la judecatorie nu prea avem de ce merge......din cate am inteles
acolo nici nu te primeste decat daca sunt neintelegeri.........pe cand aici nu e cazul
Am inteles ca taxele de la notar difera.........asteptam o recomandare de la cineva.......caci altfel
nu stiu sigur daca nu te pune sa platesti si doar pentru o consultatie..........(intre 100- 500 eu X-(...spunea cineva .........)
Răspuns la discuția lamuriri succesiune
Nu inteleg !:(
Tata a murit in 26.noiembrie 2008 noi vrem sa mergem imediat dupa sarbatori sa rezolvam problemele .
Deci nu trebuie neaparat sa ne prezentam la un notar ?
Cum sa ma adresez instantei ?
Nu sunt niste taxe in plus de achitat ?
Nu vreau sa fiu inteles gresit.........casa este f.veche si nu prea se poate locui in ea,de vanzare nici nu poate fi vorba,terenul de cca 400mp este intradevar intr-o zona buna.......dar vrem sa avem actele in ordine...........si ni s-a spus ca aceste taxe pentru succesiune ar fi de vorba de zeci de mii de euro...............bani greu de adunat .in coditiile in care eu sunt pensionar,sotia salariata cu salariu minim pe economie iar copii inca sunt la scoala.........
Multumesc si mai astept sugestii si sfaturi
Răspuns la discuția lamuriri succesiune
Deci sa inteleg ca acea declaratie data la notar si acel testament nu au nici o valoare si succesiunea dupa mama trebuie facuta oricum ?!
Cum se calculeaza taxele de succesiune ?
Cat la suta din valoarea mostenirii ?conteaza data decesului ?se mai platesc si niste taxe impozite in plus daca au trecut mai mult de 2 ani ?
Răspuns la discuția lamuriri succesiune
Multumesc pentru raspuns.
Dar vreau sa mai fac cateva precizari tatal meu a fost veteran de razboi.,are vreo im,portanta acest lucru ? tinand cont ca era scutit de plata unor taxe si impozite?
Un alt aspect ,acel testament facut intre ei ma poate avantaja,adica e posibil sa nu mai platesc si taxa de succesiune dupa mama ?si toata proprietatea sa fie considerata a lui si eu sa fac doar succesiunea dupa tata ?Adica ma intelegeti problema mea este daca pot beneficia de niste avantaje si sa nu fiu nevoit sa platesc niste taxe si impozite foarte mari la stat de 2 ori.
Mama mea a decedat in februarie 2006,nu am facut succesiunea de fapt am dat o declaratie la notar ca renunt in favoarea tatalui meu .Mentionez ca sunt unicul lor fiu,acum a murit si tatal meu.Parintii mei au o casa si teren unde au locuit care au fost doar pe numele mamei mele.Acum la decesul tatalui am gasit actul original de vanzare cumparare al casei care e pe numele mamei.Tot acum am gasit un act notarial "TESTAMENT UNIVERSAL"facut de parintii mei in care mama ii lasa lui tata toate bunurile mobile si imobile dupa decesul ei.
Intrebarea mea este acum cand voi deschide succesiune dupa decesul tatalui meu voi fi nevoit sa platesc si pentru succesiunea dupa mama ? sau se va tine cont ca am dat declaratie la notar ca renunt in favoarea tatalui si de acel testament si voi plati doar taxele de succesiune dupa tatal meu.
Mentionez ca sunt singurul lor fiu si am 2 copii iar acum as vrea sa trec direct pe numele copiilor aceasta proprietate.
Aceata fiind de fapt si dorinta parintilor mei ca aceasta casa sa ramana copiilor mei dupa moartea lor.
Va multumesc.