avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Activitate ioanabeny

Activitate ioanabeny

Răspuns la discuția litigiu lipsa angajator
va multumesc sper ca voi reusi sa repun cauza din nou pe rol
nici un avocat nu vrea sa se bage fiindca zice ca nu are rost........#-o totusi este vorba de 3 ani de vechime si nu cred k ii ia nimeni din drum acesti ani......sincer mi-as dori din suflet sa mi se faca carte de munca k sa mi se treaca vechimea si mie....dar nu stiu cum sa fac k sa mi se treaca vechimea???? fiindca in urma sesizarilor de la itm am primit urmat rasp: CE VREI DRAGA SA NE RIDICAM NOI DE AICI CA SA ITI GASIM ANGAJATORUL? deci numai in Romania cred k se poate intampla asa ceva. SINCER NU MA MAI MIRA NIMIK...

multumesc
Răspuns la discuția litigiu lipsa angajator
multumesc

PERIMAREA CAUZEI A AVUT LOC PE 28.04.2010 SI PANA LA ACEASTA DATA NU AM PRIMIT INCA SENTINTA CA SA POT FACE RECURS. CE MA SFATUITI SA FAC???? SA PLATESC TAXA DE TIMBRU SI SA MA DUC SA CER COPIE DUPA SENTINTA???? SAU CE SA FAC?????

VA MULTUMESC
Răspuns la discuția litigiu lipsa angajator
Buna ziua

Judecatorul a perimat cauza fara a fi de acord cu perimarea cauzei si nici macar nu am avut cum sa ma prezint in instanta la termenul cand s-a perimat cauza fiindca eram internata in spital cu bebelusul!!!!

CE SA FAC CA SA NU MI SE PERIMEZE CAUZA???????????
NICI PANA IN ACEST MOMENT NU S-A REZOLVAT NIMIK CU CAUZA MEA!!!!!!

AJUTORRRRRR!!!!!!
BUNA ZIUA
SUNT JURIST DE 3 ANI DE ZILE SI AS VREA SA AJUNG PROCUROR DAR FARA SA MAI MERG LA INM (NU ESTE POSIBIL). AM INTELES CA SE POATE DOAR DAK AI 5 ANI VECHIME IN FUNCTIA DE JURIST. ESTE ADEVARAT?? DACA DA DE UNDE AS PUTEA SA AFLU MAI MULTE?? DIN CE LEGE???
VA ROG SA MA AJUTATI SI VA MULTUMESC ANTICIPAT
Răspuns la discuția litigiu lipsa angajator
problema este asa cum am aratat si mai sus k sunt in litigiu cu angajatorul fiindca el a disparut fiind si cetatean strain si asociat unic, oricum in firma nu mai este nimeni nici macar sediul firmei nu mai exista in locul unde era inainte iar la registrul comertului nu s-a mai inregistrat alta mentiune cu privire la sediu, DECI IN CONCLUZIE NU ARE CINE SA IMI SEMNEZE NIMIK...........SI NICI SA IMI ACCEPTE DEMISIA FIINDCA NU AM CUI SA O TRIMIT


VA MULTUMESC
Răspuns la discuția litigiu lipsa angajator
am facut sesizare si la AJOFM prin care le-am explicat in mod amanuntit situatia mea, insa cei de acolo mi-au comunicat ca nu ii intereseaza, iar daca eu nu voi depune adeverintele pe luna august, septembrie si octombrie din care reiese calitatea mea de salariat MA VOR ACTIONA IN INSTANTA PENTRU RECUPERAREA PRIMEI DE INASTALARE.
NICI MACAR CEI DE LA ITM CARE AU CLAR SITUATIA MEA CA IN ACEST MOMENT FIGUREZ CA SALARIAT NU AU VRUT SA IMI ELIBEREZE NIMIK PENTRU A DEPUNE LA AJOFM CA SA POT SCAPA ODATA DE EI

SINCER M-AM SATURAT DE BATUT DRUMUL DE LA O INSTITUTIE LA ALTA FARA A REZOLVA NIMIK.......CHIAR NU LE PASA DE NOI.....#-o#-o#-o

VA MULTUMESC
Răspuns la discuția litigiu lipsa angajator
daca pana la urma judecatoarea accepta sa faca publicitatea.......dupa aceea o sa imi de-a cuvantul pe fond? si ce trebuie sa fac eu in continuare??
Răspuns la discuția litigiu lipsa angajator
din ce ati zis sa inteleg ca instanta nu ii poate dispune itm-ului sa imi desfaca contractul de munca?

totusi unde pot gasi si eu o lege prin care se arata procedura de solutionare a litigiilor de munca? in afara de codul muncii .....
VA MULTUMESC ANICIPAT
Răspuns la discuția litigiu lipsa angajator
EU IN MOMENTUL DE FATA AM CONTRACTUL INDIVIDUAL DE MUNCA VALABIL FIINDCA ANGAJATORUL BENEFICIAZA DE LG 76/2002 privind stimularea fosrtei de munca prin care si-a luat obligatia prin conventia semnata de dinsul cu AJOFM ca in curs de 3 ani tine rapoartele de munca cu salariatii, iar in caz contrar este obligat sa restituie sumele lunare primite cat si dobanda aferenta BNR, DECI ESTE IN DEZAVANTAJUL LUI.

cu privire la ceilalti salariati toti *adik inca 2 fete) si-au dat demisia inaintea mea, ramanad doar eu si angajatorul, iar dinsul a "disparut".

EU L-AM DAT IN JUDECATA CERAND INSTANTEI SA IMI DESFACA CONTRACTUL DE MUNCA SI LA FEL SA IMI SEMNEZE NISTE ADEVERINTE DIN CARE REIESE CALITATEA MEA DE SALARIAT PE LUNILE AUGUST, SEPTEMBRIE, OCTOMBRIE, ACESTEA FIINDU-MI NECESARE PT AJOFM, DEOARECE IN CAZUL IN CARE NU LE DEPUN AJOFM-UL MA VA ACTIONA IN INSTANTA PENTRU RECUPERAREA INTEGRALA A PRIMEI DE INST ALARE CARE AM PRIMIT-O FIINDCA MI-AM SCHIMBAT DOMICILIUL PT LOCUL DE MUNCA.
buna ziua
sunt in litigiu cu angajatorul asociat unic si cetatean strain din septembrie 2008 pentru plata salariilor din august si pana la desfacerea contractului de munca, plata impozitelor si contributiilor catre bugetul destat etc.. problema este k firma nu mai are sediu acolo unde stiam eu iar registrul comertului mi-a comunicat si mie si instantei k firma figureaza la sediul mentionat de mine in cererea de chemare in judecata.
in urma sesizarilor adresate itm-ului si finantelor reise in mod clar k angajatorul nu mai are sediu unde era inainte si tocmai raspuns am primit: CAUTATI-VA ANGAJATORUL!!, PROBLEMA ESTE CA EU NU MA POT ANGAJA IN ALTA PARTE FIINDCA EU AM CALIATE DE SALARIAT LA FIRMA CU PRICINA, DECI NU AM CUI SA IMI DAU DEMISIA K SA MA ANGAJEZ IN ALTA PARTE
am inceput procesul au trecut deja 2 termene iar judecatoarea tot imi zice k este procedura viciata si sa imi caut angajatorul, l-am contactat si tot nu dau de el.......problema este k nu stiu ce sa ma fac fiindca nici pana in prezent judecatoarea nu a dispus sa se faca publicitatea si nici nu are de gand sa imi de-a cuvantul pe fond pentru am sustine cauza.
VA ROG AJUTATI-MA DAK SE POATE CE SA FAC IN ACEASTA SITUATIE ??
CE AR TREBUI SA FAC CA SA POT SA IMI SUSTIN CAUZA?
CE SA FAC SA NU MAI FIU PURTATA PE DRUMURI??
VA MULTUMESC ANTICIPAT.