avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate ahyle_blue_eyes

Activitate ahyle_blue_eyes

Multumesc pentru documente!
As vrea un raspuns mai concret.
Buna ziua!Am 2 intrebari:
1. Sotia mea este studenta in anul 3 si va termina in 2010 Facultatea(de Stat)......vrem sa proiectam un copil sa se nasca prin decembrie 2010-ianuarie 2011.Sotia se va inscrie la Master iar in momentul nasterii va fi masteranda!VA LUA INDEMNIZATIE?

2.Daca nu poate lua ea........se poate lua pe numele meu,fiind sotul ei?Eu fiind student la o facutate de stat, in anul 3 (la mine se fac 4 ani facultate)?
Răspuns la discuția Probleme radiere masina.
Multumesc frumos pentru raspuns!
Răspuns la discuția Probleme radiere masina.
Am vandut o masina pe care inca nu o inmatriculasem pe numele meu....aveam contract vanzare , fisa fiscala ,certificat fiscal etc.Eu inca nu o trecusem la fisc iar peste 9 luni am vandut masina iar noul proprietar are ceva datorii la fisc si vreau sa stiu daca o poate trece pe numele lui.Subliniez el este cumparatorul ....TREBUIE SA NU AIBA DATORII LA FISC CA SA O INMATRICULEZE?
Răspuns la discuția Probleme radiere masina.
Multumesc frumos pentru raspuns!o ultima intrebare:dupa ce duc masina la fier vechi vreau sa ma intalnesc cu vanzatorul si sa-i dau actele necesare radierii adica: Cartea de identitate a vehiculului,* Certificatul de inmatriculare;Placile cu numere de inmatriculare ; documentul care atesta predarea la o unitate colectoare de fier vechi abilitata de politie iar el urmeaza sa scoata fisa fiscala si cererea de radiere.
1.Daca el refuza sa o radieze?......invocand faptul ca eu trebuie sa platesc impozit pentru 4 luni de cand s-a facut vanzarea si eu refuz!
2.Daca nu recunoaste ca i-am dat actele?
3.Eu pot pati ceva dupa ce ii instrainez documentele?Adica sa ma acuze de.........nu mai stiu ce lucruri..........Sau dupa ce ii dau actele eu am terminat povestea cu el si masina si cu finantele .......................si in sfarsit rasare soarele si pe strada mea.:stunned:
Ministrul Muncii, Mariana Campeanu, a anuntat, de asemenea, ca tot din ianuarie 2009 va creste si venitul minim garantat, diferentiat pentru diferite categorii, astfel:
- Pentru persoanele singure, venitul minim garantat va creste de la 100 lei la 108 lei

-Pentru nucleele formate din doua sau mai multe persoane, venitul minim garantat va creste astfel:
-de la 181 lei la 196 lei pentru familii compuse din 2 persoane
- de la 252 lei la 272 lei pentru familii de 3 persoane
- de la 314 lei la 339 lei pentru familii de 4 persoane
- de la 372 lei la 402 lei pentru familii 5 persoane
- de la 25 lei la 27 lei pentru fiecare alta persoana peste numarul de 5 persoane din familie



La ce se refera ! Mentionez ca eu sunt casatorit si nu am nici un venit nici eu nici sotia.Suntem amundoi studenti(avem 22 de ani) nu avem nici un leu venit iar bursa sociala la facultate nu putem primi deoarece se ia in calcul venitul parintilor nostri!Noi suntem familie separat stam doar la parintii mei insa ei nu ne ajuta financiar.Putem beneficia de ceva ajutor?
Răspuns la discuția Probleme radiere masina.
Masina a fost cumparata de mine.....am primit certificat fiscal de la fostu proprietar impreuna cu fisa de inmatriculare(fiscala presupun)Teoretic(cred ca si practic) el nu mai figureaza la fisc....deoarece am cumparat eu masina.INSA EU NU AM FOST LA FISC SA MA IA IN EVIDENTA.Deci e scos de pe numele lui masina insa eu nu sunt luat in evidenta?La politie masina figureaza pe numele lui!EU o duc la fier vechi.Cine plateste impozit?Eu ca am facut contract vanzare cumparare si sunt cumparator plus ca am primit certificat de atestare fiscala de la vanzator INSA EU NU AM FOST LA FISC SA MA IA IN EVIDENTA?Sau El deoarece eu nu sunt luat in evidenta la finante iar la politie figureaza masina pe numele lui?
Răspuns la discuția radiere impozit auto
NU ma poate ajuta nimeni?
Răspuns la discuția radiere impozit auto
Buna ziua.Eu am cumparat o masina acum 4 luni...dar imediat s-a si stricat(iremediabil)Am facut contract vanzare-cumparare la data respectiva,am primit o fisa de inmatriculare(stampilata de organul fiscal doar la vanzator) si un certificat de atestare fiscala de la vanzator plus actele masinii.Stricandu-se nu am mai continuat actele in sensul ca nu am fost la primarie(unde locuiesc) sa ma ia in evidenta....si nici la RAR si la politie.Masina m-am hotarat sa o duc la fier vechi......dar ca sa fie radiata trebuie sa vina fostul proprietar pt ca masina nu figureaza inmatriculata pe numele meu ci pe al vechiului proprietar.Mentionez ca acel contract de vanzare cumparare nu are nici o stampila este doar completat la masina si semnat de cumparator si vanzator.In josul paginii al contractului scrie certificat de radiere.....motivul radierii :instrainat catre....mine.Nu exista nici o stampila nici acolo.CINE PLATESTE IMPOZIT?Eu?sau vanzatorul?Am drept de proprietate asupra masinii....adica pot sa o duc la fier vechi?
Astept raspuns.Va multumesc.
Răspuns la discuția Probleme radiere masina.
Pai eu am cumparat masina nu am vandut-o.Vreau sa stiu daca pot sa o duc la fier vechi,dar sa nu trebuiasca sa platesc eu impozit in continuare.Proprietarul daca vrea sa o radieze de pe numele lui se poate rezolva fara nici o problema.DACA O DUC LA FIER VECHI CINE PLATESTE ,EU SAU EL??Asta e intrebarea mea
Iti multumessc ca ai avut rabdare sa citesti tot .......astept pareri in continuare.Multumesc.