avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 263 soluții astăzi
Forum Activitate MihaiPetre

Activitate MihaiPetre

Răspuns la discuția Accident cu masina firmei
Masina in care eram(masina firmei) are RCA insa nu are casco deoarece este abea adusa din afara si era la ultima inmatriculare,avea ultimele numere rosii si in ziua accidentului o duceam la RAR (eram trimis de sefu' in interes de serviciu).

Din cate am inteles nu ar trebui sa platesc masina in care eram deoarece era masina firmei,eram in timpul serviciului si eram trimis de sef sa duc masina(deci si'a asumat un risc)..Insa daca ma da in judecata pt platirea pagubelor nu stiu ce se intampla..Mai e si ideea ca m a pus sa conduc cu o masina care nu avea RAR'ul facut si nici airbag'urile nu s'au declansat chiar daca impactul a fost mare.

Iar cat despre fata care era in masina cealalta stiu ca doar a fost la doctor sa faca investigatii dar nu a avut internare in spital si nici la ea nu stiu ce se intampla daca ma da in judecata.
Masina ei o face asigurarea de la masina cu care am fost eu insa ea vrea masina noua nu vrea una reparata.




Răspuns la discuția Accident cu masina firmei
In masina pe care am lovit'o era o fata care a fost la spital si are niste dureri de la soc dar nu a fost internata in spital ci doar i s'a zis sa stea in casa o saptamana.
Ar putea sa ma dea in judecata pt daune morale,soc si etc?
Ea vrea masina ei inapoi..daca i se constata ca fiind dauna totala vede cati bani ii da pe ea si restul banilor sa ii pun eu ca sa ia una noua la fel sau daca nu e dauna totala si o face sa o vand sa vad cat iau pe ea si restul tot eu sa pun...
Momentan este depusa plangere la politie si sunt cercetat penal pt ca este accident cu vatamare de persoana.
Daca ii face masina si nu sunt de acord sa ii platesc restul banilor ca sa ia una noua ma poate da in judecata pt daune morale?
Nu stiu cum sa procedez icon_sad.gif
Răspuns la discuția Accident cu masina firmei
Va multumesc pentru raspunsuri !
Am facut accident cu masina sefului meu, care este inregistrata pe firma, in timpul serviciului . Masina are dauna aproape totata , nu are casco , era inmatriculata provizoriu , in momentul accidentului mergeam la RAR pentru inmatriculare finala ! Seful meu are pretentia de ai plati integral masina (7000-8000 euro ) .
As vrea sa stiu daca sunt obligat sa ii platesc daunele atata timp cat eram in interes de serviciu , iar daca imi dau demisia ma poate actiona in judecata pentru recuperarea prejudiciului ?
In accident am mai lovit o masina in care era o persoana aceasta fiind transportata la spital pentru investigatii , dar este bine si nu a necesitat internare . Ce pretentii ar putea sa aiba acea persoana , nu stiu daca are certificat medicolegal , si daca are care este perioada minima de spitalizare sau ingrijiri medicale ca sa poate sa ma dea in judecata sau sa depuna plangere la politie ?
Astept raspuns cat mai repede ! Va multumesc !