avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Activitate sperantaa

Activitate sperantaa

Răspuns la discuția probleme -criza economica
Va multumesc pt raspunsuri si nu in ultimul rand pt promtitudine.
Se pare ca au gasit o forma mai legala care sa "acopere" toate aceste modificari ce se doresc in firma. Ne vor trece la munca pe procent. SAlariu de baza+ procent. Evidnet ca va fi o reducere a salariului atata timp cat acel procent nu va putea fi atins decat ffff greu. Totusi nu mi se pare normal ca in aceeasi societate unii angajati sa ramana pe aceleasi salarii, altii sa aiba o reducere de 10% , altii de 15% iar altii de 25%.
Sunt de acord ca pentru anul viitor sa nu se mai creasca salariile insa mi s-ar parea normal ca tuturor angajatiilor sa li se aplice aceleasi masuri...este criza financiara pt toti si nu numai pt o anumita categorie. Mie aici nu mi se pare legal....sa reduci in cote diferentiate pt fiecare departament.
Nu stiu daca v-am spus dar au motivat "micsorarea salariului" pt a nu da oameni afara. Insa acum o luna - doua au facut angajari!!!!
Stiu ca va trebui sa semnez actul aditional ..insa ma gandeam doar la legalitatea hotararii conducerii. Stiu ca si ei au inca dubii privind legalitatea acestei decizii.
Buna ziua,
as dori daca se poate un raspuns cat mai urgent de la o persoana calificata in legislatia muncii.
Lucrez la o societate comerciala iar acum cateva zile am fost anuntati ca se vor face reduceri de salarii ( pentru unii). Astfel, pentru angajatii de la birouri- se ingheata salariile, iar pentru cei care muncesc cu "bratele" se fac reduceri de salarii. Pe de alta parte se fac angajari pe departamentul vanzari.
Intrebarea mea este urmatoarea, ESTE LEGAL CA PENTRU O CATEGORIE DE ANGAJATI SA SE TREACA LA REDUCEREA SALARIIULUI IAR PENTRU ALTII INGHETAREA ACESTUIA?
Va multumesc anticipat.