avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Activitate vanda85

Activitate vanda85

UItati ce am gasit :
"Termenul de preaviz incepe de la comunicarea sa firmei, dar nu include si ziua comunicarii deoarece legiuitorul a stabilit ca este vorba de zile lucratoare, deci se iau in calcul doar zilele de lucru intregi, pentru ca altfel s-ar scurta durata termenului respectiv cu o zi. "
in cazul demisiei sunt zile calendaristice, iar in cazul concedierii sunt zile lucratoare.Aici ,desi este vb de demisie se mentioneaza zi lucratoare.Sincer,nu mai inteleg nimic
Imi cer scuze ca tot revin cu intrebari pe subiectul acesta,dar nu stiu cum sa procedez.Am nevoie de un sfat,vreau sa stiu exact care este procedura,pentru a nu se profita de mine.
Va multumesc pentru intelegere.

Termenul de preaviz incepe de la comunicarea sa firmei, dar nu include si ziua comunicarii deoarece legiuitorul a stabilit ca este vorba de zile lucratoare, deci se iau in calcul doar zilele de lucru intregi, pentru ca altfel s-ar scurta durata termenului respectiv cu o zi. "
Pana la urma este asa cum am fost informata,din pacate:(...totul este legal

Da, numai ca angajatorul sustine ca cererea de demisie se ia in considerare ,cu urmatoarea zi depunerii cererii de demisie.Acest lucru nu este stipulat in contractul semnat de mine.Eu din asta deduc faptul ca acele contracte sunt semnate degeaba,ei dc vor pot schimba oricand clauzele,chiar dc eu am semnat cu totul altceva.In contract scrie ca cererea de demisie se ia in considerare din momentul prezentarii acesteia catre angajator,preavizul fiind de 15 zile.Cert este ca,angajatorul incearca cu orice pret sa ma retina la servici.Pe mine acest lucru ma afecteaza foarte mult,pentru ca trebuia sa-mi incep actvitatea la cealalta firma...si o zi conteaza pt mine.
Contractul este contract , indiferent ca este vb de angajat sau angajator,trebuie respectat.Nu stiu cum sa fac, ca sa ii demonstrez ,ca nu mai are de ce sa ma retina la servici,chiar si cu o sg zi.
Multumesc din suflet pentru raspunsurile oferite!
O seara buna!
Imi cer mii de scuze ,nu am stiut acest lucru.Desfacerea contractului de munca ,pe motivul acesta de absentare, ar putea avea urmari grave in viitor?..in ceea ce priveste viitoarele locuri de munca pe care le voi avea?ce inseamna mai exact,ce consecinte implica?
DC NU POT RESPECTA PERIOADA DE PREAVIZ CU 2-3 ZILE ....ESTE GRAV?LA SERVICI NU AM GASIT INTELEGERE PT ACELE ZILE .DC PLEC CUM MI SE INCHEIE CE AR PUTEA SA FIGUREZE IN CARTEA DE MUNCA LA INCHEIERE?
multumesc frumos pt raspuns:)
Am o intrebare...tocmai mi-am dat demisia si mi s-a comunicat ca cererea de demisie se ia in considerare cu o zi dupa dupa data depunerii demisiei..asa este?
multumesc pt raspuns:)tot ca ei o sa fie..1sg zi voi avea
Buna ziua,
Vreau sa stiu cate zile de concediu de odihna mi se acorda ,dc am 25 de zile pe an?Eu mi-am dat demisia pe 6.01.09 si imi incetez activitatea pe 20.01.09.La servici ,de la Resurse Umane mi s-a comunicat ca beneficiez de o singura zi.Dupa calculele mele imi ies 2 zile de concediu....poate imi scapa ceva,nu stiu.Tocmai de aceea apelez la dumneavoastra.

Va multumesc.