avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Activitate carmenvio

Activitate carmenvio

Buna ziua,

Am citit cu mare interes acest topic.
Ce nu mi se pare clar este faptul daca cenzorul unei asociatii de proprietari chiar trebuie sa fie autorizat ca cenzor de CECAR.

Multumesc!
Răspuns la discuția Alt permis suspendat
Va multumesc mult pentru sfaturi si va doresc numai bine!
Răspuns la discuția Alt permis suspendat
Va multumesc foarte mult pentru raspunsul Dv.promt.

Doream sa aflu ce sanse sunt in astfel de procese: cuvantul meu contra cuvantului politiei. Eu am martor pe fiica mea care se afla in masina dar are doar 18 ani......
Buna seara, am citit peste 38 de pagini din acest subiect si as fi vrut sa nu deschid alt topic....dar nu am de ales...
Azi dupa ce am trecut de o intersectie mare din Bucuresti, facand la stanga, o masina a politiei care venea pe sensul opus al rutei mele, a facut stanga imprejur, urmarindu-ma si anuntand prin megafon sa trag pe dreapta. Pe motiv ca am trecut pe rosu, permisul de conducere a fost suspendat pentrru 30 zile (dupa spusele agentului) si a fost aplicata o contraventie de 240 lei. Am cerut sa se consemneze ca nu sunt de acord si el a scris cu mana lui :"nu am trecut pe culoarea rosie" La intrebarea mea care este dovada lui mi-a raspuns ca a vazut (!) si dealtfel stie intersectia bine! Intersectia este destul de mare si este posibil ca semaforul sa se fi schimbat cand eu am ajuns pe strada perpendiculara, in stanga mea, locul de unde echipajul venea. Problema este ca nu se intelege nimic din ceea ce scrie in PV, chiar si cifrele sunt greu de descifrat. Se mentioneaza...fapta savarsita este prev.la art.52 alin 1 (nu sunt sigura de cifra 5 si nr.aliniatului) RA OUG 195 (cred, pentru ca stiu numarul Ordonantei) si sanctionata de art.100/3/d (cred, ptr.ca am citit in lege) din OUG 195. Dupa numarul ordonantei mai scrie ceva absolut de neinteles. Eu nu am gasit la art.52 din regulamentul de aplicare nimic legat de culoarea semaforului.
Probabil ca cel mai simplu este sa las lucrurile asa cum sunt.
Va rog totusi sa ma ajutati cu un sfat.Exista foarte multa subiectivitate si bun plac in aceste actiuni ale politiei.
Va multumesc foarte mult
Da, este obligatoriu.

Conform OMF 1752:

59. - (1) La fiecare data a bilantului:
a) Elementele monetare exprimate in valuta (disponibilitati si alte elemente asimilate, cum sunt acreditivele si depozitele bancare, creante si datorii in valuta) trebuie evaluate si raportate utilizand cursul de schimb comunicat de Banca Nationala a Romaniei si valabil la data incheierii exercitiului financiar. Diferentele de curs valutar, favorabile sau nefavorabile, intre cursul de la data inregistrarii creantelor sau datoriilor in valuta sau cursul la care au fost raportate in situatiile financiare anterioare si cursul de schimb de la data incheierii exercitiului financiar, se inregistreaza, la venituri sau cheltuieli financiare, dupa caz.
b) Pentru creantele si datoriile, exprimate in lei, a caror decontare se face in functie de cursul unei valute, eventualele diferente favorabile sau nefavorabile, care rezulta din evaluarea acestora se inregistreaza la venituri sau cheltuieli financiare, dupa caz. Determinarea diferentelor de valoare se efectueaza similar prevederilor lit. a).
c) Elementele nemonetare achizitionate cu plata in valuta si inregistrate la cost istoric (imobilizari, stocuri) trebuie raportate utilizand cursul de schimb de la data efectuarii tranzactiei.
d) Elementele nemonetare achizitionate cu plata in valuta si inregistrate la valoarea justa trebuie raportate utilizand cursul de schimb existent la data determinarii valorilor respective.
(2) Prin elemente monetare se intelege disponibilitatile banesti si activele/datoriile de primit/ de platit in sume fixe sau determinabile.

Trebuie facuta o precizare la monografia contabila a leasingului.
Diferentele de curs pentru contractele de leasing extern se inregistreaza in contul 668/768, iar cele aferente unui contract de leasing intern cu referire in valuta, in contul 665/765.
Răspuns la discuția impozit pe profit platit in plus
ghola a scris:

ancamorariu28 a scris:

A....AM UITAT SA SPUN CA EU AM LATIT DEJA IMPOZIT PE PROFIT 93 DE LEI LA SFARSITUL PRIMULUI TRIMESTRU



Profitul impozabil se calculeaza ca diferenta intre veniturile realizate din orice sursa si cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri, dintr-un an fiscal, din care se scad veniturile neimpozabile si la care se adauga cheltuielile nedeductibile.\"
corelatii pt calcul impozit profit
1 venituri totale-cheltuieli totale=profit contabil,profit contabil +cheltuieli nedeductibile fiscal=profit impozabil,profit impozabil*16%=impozit profit
2 sold cont 121+rulaj cont cheltuieli nedeductibile fiscal +rulaj cont 691=impozit profit,impozit profit-rulaj cont 691=impozit profit de plata, soldul de plata al impozitului pe profit nu se vede in 691 ci in 441


2 sold cont 121+rulaj cont cheltuieli nedeductibile fiscal +rulaj cont 691= PROFIT FISCAL*16%=IMPOZIT PE PROFIT, impozit profit-rulaj cont 691=impozit profit de plata, soldul de plata al impozitului pe profit nu se vede in 691 ci in 441
Răspuns la discuția diferente curs valutar
Conform Codului fiscal si normelor de aplicare:
"Cheltuielile cu dobânzile şi diferenţe de curs valutar
Art. 23. - (1) Cheltuielile cu dobânzile sunt integral deductibile în cazul
în care gradul de îndatorare a capitalului este mai mic sau egal cu trei. Gradul
de îndatorare a capitalului se determină ca raport între capitalul împrumutat cu
termen de rambursare peste un an şi capitalul propriu, ca medie a valorilor
existente la începutul anului şi sfârşitul perioadei pentru care se determină
impozitul pe profit. Prin capital împrumutat se înţelege totalul creditelor şi
împrumuturilor cu termen de rambursare peste un an, potrivit clauzelor
contractuale.
(2) În condiţiile în care gradul de îndatorare a capitalului este peste trei,
cheltuielile cu dobânzile şi cu pierderea netă din diferenţele de curs valutar
sunt nedeductibile. Acestea se reportează în perioada următoare, în condiţiile
alin. (1), până la deductibilitatea integrală a acestora.
(3) În cazul în care cheltuielile din diferenţele de curs valutar ale
contribuabilului depăşesc veniturile din diferenţele de curs valutar, diferenţa
va fi tratată ca o cheltuială cu dobânda, potrivit alin. (1), deductibilitatea
acestei diferenţe fiind supusă limitei prevăzute la alin. (1). Cheltuielile din
diferenţele de curs valutar, care se limitează potrivit prezentului alineat,
sunt cele aferente împrumuturilor luate în calcul la determinarea gradului de
îndatorare a capitalului."
Deci, depinde de situatie: de unde este creditul.care este gradul de indatorare...etc.
Răspuns la discuția impozit pe profit platit in plus
Si eu sunt de parere ca o carte de contabilitate sau un curs de baza ar fi de foarte mare folos.
Acolo se gaseste explicat in detaliu algoritmul de calcul al impozitului pe profit cu exemple concrete.

Nu cred ca acest sfat are ceva in comun cu rautatea.
Dimpotriva.
Răspuns la discuția impozit pe profit platit in plus
Daca impozitul pe profit la 30.06.2008 era de 87 si s-a platit 93,atunci sigur ca este corect sold D la 441 6.

Daca la iulie in 441 apare altceva,inseamna ca s-au mai facut inregistrari ulterioare in 441 si 691.:)
Răspuns la discuția AMORTIZARE CLADIRE
trebuie sa fie grupa 1.6.4. durata 40-60 ani