avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate mihai mihai

Activitate mihai mihai

Răspuns la discuția Contencios administrativ fiscal
Se pare ca nu exista. Numai decizia definitiva a instantei.Si la cat dureaza la noi procesele......
Răspuns la discuția Contencios administrativ fiscal
Poate m-am exprimat gresit, certificate de grefa se elibereaza, insa politia nu elibereaza numere provizorii in baza acestor certificate de grefa, pe motiv ca legea permite doar 3 randuri de numere provizorii inainte de inmatriculare, indiferent de situatie.In schimb la cluj de exemplu politia elibereaza numere provizorii pana la finalizarea proceselor in instanta.De ce la cluj cei care au pe rol procese in privinta taxei isi pot folosi in continuare masinile iar la bacau nu?
Răspuns la discuția Contencios administrativ fiscal
Aveti perfecta dreptate, va multumesc mult.
Se apropie termenul de 30 de zile de la solutionare, motivatia intarzie sa apara si sunt cu moralul la pamant. O voi afisa aici cand o voi primi. Deja ma gandesc daca mai are rost sa fac recurs la Curtea de Apel sau sa incep o noua actiune.
Cel mai dureros este ca pe parcursul derularii proceselor (Bucuresti, Cluj, etc), serviciile de inmatriculari elibereaza autorizatii provizorii de circulatie in baza certificatelor de grefa pana la solutionarea definitiva a cauzelor, iar la bacau nu.
Orice idei si solutii din partea dumneavoastra sunt binevenite, multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Contencios administrativ fiscal
Sper ca la Curtea de Apel sa mi se admita recursul iar dosarul sa fie trimis la tribunal pentru judecarea pe fond, deoarece consider ca instanta a aplicat gresit prevederile art.109 al 2 si art.720 indice 1 C.pr.civ. intrucat prevederile privind efectuarea concilierii prealabile sunt obligatorii, in schimb, termenele, conditiile, locul, mijloacele si modalitatile de manifestare a partilor, cat si continutul concret al inscrisurilor sunt recomandate da art. 720 in cepand cu al.2 si nu reprezinta conditii cerute imperios de lege.
In argumentare, doua exemple:
- Neindeplinirea procedurii prealabile a concilierii directe nu atrage prematuritatea actiunii (ICCJ, Decizia 1194/2004).
- 2. Alta decizie ICCJ : decizia nr.3184 din 30 septembrie 2004. Citez:
"Ratiunea concilierii prealabile prevazuta de art.7201 C.proc. civ.,de a simplifica si degreva judecatile avand ca obiect pretentii de natura baneasca, ce pot fi solutionate pe cale amiabila si intr-un termen scurt, este practic realizata si atunci cand incercarea de conciliere a reclamantei cu cealalta parte a avut loc in cadrul unei alte proceduri, cum este cea a somatiei de plata sau cand procedura concilierii a fost indeplinita dupa introducerea cererii de chemare in judecata la instanta competenta, pana la primul termen de judecata".

Si aspectul care ma doare cel ai mult: in ce baza legala pot solicita politiei eliberarea de noi autorizatii provizorii de circulatie, pana la solutionarea definitiva a actiunii?
In urma intentarii unei actiuni in instanta impotriva ANAF-AFP Bacau si MAI-SPRPIV pentru anularea deciziei de impunere privind taxa pe poluare (8600 ron cf. OUG 50/2008) si inmatricularea unui autovehicul fara plata acestei taxe, Tribunalul Bacau a admis exceptia de prematuritate invocata de AFP si a respins actiunea ca fiind prematura.Nu am primit inca comunicarea scrisa, dar banuiesc respingerea actiunii din urmatorul motiv: am contestat decizia de impunere la AFP in termen legal, motivand neconcordanta cu prevederile comunitare, dar am inceput actiunea in instanta cu cateva zile inainte de a primi raspunsul lor la contestatie (dealtfel negativ si in care scria ca in caz de nemultumire ma pot adresa instantei). Deci dosarul nu s-a judecat pe fond si consider solutia tribunalului ca o ingradire a accesului liber la justitie. Cum ma sfatuiti sa procedez in acest caz pentru a scurta durata pana la o solutie definitiva dat fiind faptul ca nici nu mai pot folosi autovehiculul deoarece au expirat autorizarile provizorii?
- sa fac recurs la Curtea de Apel? In cazu admiterii recursului banuiesc ca dosarul va fi retrimis la Tribunal pentru judecare pe fond. In cazul respingerii recursului ma pot adresa direct CEDO?
- sa accept admiterea exceptiei de prematuritate de catre tribunal si sa intentez un nou proces?
- am dreptul la obtinerea de noi autorizatii provizorii de circulatie (numere rosii) in baza certificatelor de grefa, pana la obtinerea unei solutii definitive si irevocabile?
Va multumesc si imi cer scuze pentru modul de expunere, nu am studii juridice, mi-am prezentat cazul din perspectiva cetateanului care merge in instanta cu dreptatea in mana dar i se pleaca fortat capul pentru ca ... asa trebuie.
In luna octombrie 2008 am achizitionat din Germania un autoturism Opel Zafira fabricatie 2000, motor de 1995 cmc.In urma eliberarii CIV de catre RAR, AFP Bacau a emis decizia de impunere pentru taxa de poluare in suma de 8600 ron. Am cerut ANAF anularea acestei decizii ca fiind contrara dreptului comunitar, (in plus codul fiscal era modificat ilegal prin OUG 50/2008), dar am primit raspuns negativ. In consecinta am chemat ANAF si MAI - SPCRPCIV Bc in instanta, cerand anularea deciziei de impunere si inmatricularea vehiculului fara plata taxei de poluare.
Problema este ca la inceputul lunii februarie expira a treia autorizare de circulatie provizorie si tot la inceputul lui februarie am a doua infatisare la tribunal. Avocatul meu imi da sanse mari de reusita, insa cred ca intelegeti starea de neliniste si as dori raspunsuri aizate la doua intrebari care ma framanta:
1. Care este (daca exista) procedura legala de a obtine in continuare autorizatii provizorii de circulatie pentru a putea sa circul cu masina pana la finalizarea procesului?
2. In cazul in care voi fi nevoit sa stau cu masina pe dreapta o perioada, intentionez sa cer statului despagubiri morale. Care sunt sansele si baza legala de a le obtine?