avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 689 soluții astăzi
Forum Activitate dana4max

Activitate dana4max

Datorita neînțelegerilor cu administratorul de bloc și pentru ca nu își îndeplinește funcțiile pe care le are, am dori să îl schimbăm. Cum se poate începe o acțiune de genul acesta?
Și încă o întrebare:
Cum asi putea sa plătesc intretinerea on-line sau prin bancă? Să nu mai fiu nevoită sa merg în fiecare lună in subsolul blocului.
Mulțumesc
Discuție Fraudă
Am cumpărat o piesă pentru mașină prin intermediul site-ului "piese auto" de la cineva din Craiova. Mi-a trimis piesă prin curier, dar incompletă. Am luat legătura cu respectivul și i-am spus că o trimit înapoi, bineînțeles contra banilor dați de mine. Toate bune și frumoase până când a ajuns curierul acolo. Pe lângă faptul că mi-a dat un nume fals, am aflat că nu a primit și nici nu a ridicat coletul.
Vreau să-l dau in judecată și să-mi recuperez banii de la acest personaj.
Va rog să-mi spuneți ce trebuie sa fac?
Mulțumesc anticipat.
Discuție Taxa auto
Daca am depus cererea de restituire a timbrului de mediu si am număr de înregistrare de la administratia financiara dar între timp vând mașina, mai pot primi banii înapoi?
Multumesc
Bună ziua,
Sunt salariată si primesc si drepturi de autor moștenitor după tatăl meu.
Până anul acesta se plătea totul de către cei care îmi virau banii.
Anul acesta am înțeles că trebuie să plătesc eu, dar nu stiu ce declarație se completează si care este suma după care se calculează aceste impozite.
Vă rog să mă ajutati cu un răspuns cat mai clar, pentru cineva care nu a avut de-a face vreodată cu contabilitatea.
Vă mulțumesc anticipat!
Răspuns la discuția Declaratia 600
Inca o intrebare! De unde iau sumele?
Răspuns la discuția Declaratia 600
Nu inteleg din linkul extern cum se completeaza !
Discuție Declaratia 600
Buna ziua,
Am primit o notificare privind nedepunerea in termen a declaratiei privind venitul asigurat in sistemul public de pensii.
Este prima oara cand aud de prostia asta!
Va scriu mai jos exact textul notificarii:
Potrivit evidentelor noastre, ati realizat venituri din proprietate intelectuala si aveati obligatia depunerii formularului 600 pentru perioada 2015 .
Eu am lucrat in 2015 si am inteles ca daca ai contract de munca nu trebuie sa completezi acest formular.
Doresc sa stiu daca trebuie sa-l completez si sa-l depun si cum il completez.
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Absente nemotivate
Intrebarea mea a fost daca raman la serviciu in continuare si mi s-a raspuns nu, mergeti acasa si asteptati convocarea.
Am 3 zile consecutive de absente nemotivate. Mi s-a facut referat de desfacere a contractului de munca, pe care nu l-am semnat. Acum se face comisie de cercetare si astept convocarea acasa.
Angajatorul mi-a spus sa astept acasa,
Acum, dupa trei zile, cand am sunat la personal, mi s-a spus ca ma pune nemotivat.
Nu mai inteleg nimic!
Buna ziua,

Lucrez la un supermarket care are program 7 zile din 7, deci se lucreaza sambata si duminica.
Pot sa-mi iau concediu fara plata de vineri pana marti?
Multumesc