avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Activitate Ida-Maria

Activitate Ida-Maria

Buna ziua,
Am o societate comerciala de contablitate, administrator expert contabil, a-si dori sa ocup o functie de functionar public de consilier-contabil intr-o institutie bugetara.
Am inteles ca in cazul in care ocup acea functie trebuie sa renunt la administrarea societatii care este si ea speciala pentru ca administratorul trebuie sa fie expert contabil sau contabil autorizat CECCAR. Care este legea care reglementeaza aceasta situatie?
Multumesc anticipat,
Am inteles ca de platit trebuie sa platim si sa declaram aceste contributii, dar ce ziceti de art.12 din norme inlegatura cu stagiul de cotizare realizat in sistemul public de pensii si la stabilirea punctajului mediu anual ? sau art 13. stagiu de cotizare in sistemul asigurarilor sociale?
Buna ziua!
aztazi am fost la ag.de somaj unde am avut discutie pe aceasta tema si dansii de la somaj au spus ca toate activitatiile independente inclusiv contabili, medici, avocati intreprinderi individuale trebuie sa declare la somaj venitul net lunar si sa plateasca. Din Ord.58/2010 eu am inteles ca doar cei dependenti vor declara si plati cas,sanatate,somaj ect. prevazut in ordonanta. Un contabil, medic ect. care lucreaza in cabinetul sau are angajati si nu depinde de nimeni doar de organizatie care a dat acest drept de practica trebuie sa declare si sa plateasca?
Răspuns la discuția Ajutati-ma va rog, cu decl.101
BUNA!
LA DECL.101 DUPA PAREREA MEA TREBUIE SA ADUNATI IMP.PE PROF.DECL PT.TRIM 1,3 CU IMP.MINIM DECL PE TRIM 2 SI SA TRECETI IN RANDUL.3. OBS.IN DECL.101 LA ACESTE RANDURI SEMNUL INTREBARII DATI CLIC P
BUNA ZIUA!
AM O FIRMA INFIINTATA IN MAI 2009, CARE A INCEPUT SA CONSTRUIASCA O CLADIRE PENTRU ACTIVITATEA PROPRIU-ZISA " BAR I SI SEDIU FIRMA", DECI NU ARE DE FAPT O ACTIVITATE CARE ADUCE VENIT. TREBUIE SA PLATEASCA IMPOZITUL MINIM?
Activitatea firmei noastre este de punere la dispozitie de personal pentru firme din UE.Personalul este angajat al societatii noastre numai se deplaseaza si presteaza servicii.
Am primit o oferta pentru prestare de servicii de la o firma germana de transport de marfuri internationala.Firma noastra ar pune la dispozitia firmei germane conducatorii auto acesta asigurand camioanele si coordonarea de transport.
Intrebarea mea este;
1] Legea imi da dreptul sa prestez un serviciu de acest gen pe teritoriul germaniei dat fiind faptul ca cetatenii romani nu au inca drepturi totale in UE in perioada de tranzitie?
2]IN cazul in care legea ne permite sa dasfasuram acesta activitate de parteneriat m-ar interesa daca am nevoie de anumite autorizatii sau avize?

Intradevar pana in 2007 acest serviciu era scutit de tva, dar dupa aparitia noului cod fiscal valabil din 2007 este patitor de tva daca cifra de afacere anuala depaseste 35000 euro, sau daca opteaza pentru plata tva
Discuție tva
O societate comerciala platitoare de tva din 01.09.2008, prin depasirea plafonului de 35000euro, a avut un contract de vanzare cumparare pentru o cladire noua care va fi folosit ca sediu firma si locuinta de serviciu. In lunile iulie,august a achitat un avans de 58.000 lei din care tva 9.260 lei, iar in luna noiembrie a fost facturata intreaga suma. Exista vreo posibilitate de a deduce tva din avans?