avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters74221

Activitate ContSters74221

buna ziua,
pentru zilele de preaviz,in cazul concedierii din initiativa angajatorului,angajatul beneficiaza de concediu de odihna?
mai precis,pentru zilele lucrate in preaviz,angajatul beneficiaza de CO,zile pe care ,la incetarea contractului de munca sa-i fie platite?

multumesc,
buna ziua,
va rog sa-mi spuneti, cu cate zile inainte trebuie trimisa notificarea(preavizul) in cazul concedierii individuale,daca este trimisa prin posta,si ce se intampla atunci cand factorul postal nu-l gaseste pe angajat la domiciliu,in vederea semnarii confirmarii de primire.

multumesc,
Răspuns la discuția durata preaviz
multumesc,
Răspuns la discuția durata preaviz
buna ziua,
pe site-ul MMPS ,apare ca acest contract este expirat.
ce parere aveti de acest aspect?
va multumesc,
Discuție durata preaviz
Buna ziua,
am rugamintea sa-mi spuneti,care este perioada de preaviz ce trebuie acordata ,in caz de concediere individuala(ori colectiva),pentru un angajat pe codul C.O.R.122408 (Manager Zona).Specific ca,angajatul lucreaza in companie,inainte de intrarea in vigoare a noului cod al muncii.
deasemenea,doresc sa intreb daca:angajatul beneficiaza de plati compensatorii(daca da ,de cate salarii)?
din informatiile mele nu mai exista in vigoare, nici Contractul Colectiv de munca national si nici cel din Ramura Comert.
Ma poate ajuta cineva?

Va multumesc
Răspuns la discuția concediere
buna ziua,
angajatii activeaza in ramura comert.
Răspuns la discuția stagiu de cotizare-somaj
va multumesc pentru raspuns si promptitudine
Răspuns la discuția angajat problema
va multumesc pentru raspuns!
mai am o intrebare: din punct de vedere legal(avand in vedere perioada absentata),este tarziu daca-i trimit astazi convocarea?
Răspuns la discuția concediere
va multumesc pentru raspuns,dar vreau un raspuns concret.
daca beneficiaza,ori nu,si care este cuantumul.
buna ziua,
va rog sa-mi spuneti daca,beneficiaza de somaj,angajatul care,in ultimele 12 luni lucrate a fost in concediu medical timp de 14 zile.
mentionez ca,in ultimele 24 de luni,are lucrate 12luni,din care 14 zile de CM.

Va multumesc,