avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 125 soluții astăzi
Forum Activitate nicoleta_85

Activitate nicoleta_85

Stie cineva mai multe detalii despre obligativitatea avocatilor stagiari aflati in anul 2 de stagiu de a se inscrie la INPPA - asta cu privire la decizia Consiliului UNBR din luna iunie 2011.
- Care este perioada de inscriere?
- Este obligatoriu? Daca nu te inscrii ce se intampla?
- Cei care nu se inscriu sunt inscrisi din oficiu?
sau orice alte informatii sunt binevenite

Merci
Faceti o adresa catre Curte si solicitati sa va transmita un nou set cu codurile de bare.
O sa le primiti cu siguranta.
Eu am solicitat si am primit un alt set pentru ca pe cele 10 initiale le epuizasem.


Răspuns la discuția procedura comunicare CEDO
Nu exista un termen fix in care Curtea trimite confirmarea inregistrarii dosarului si codurile de bare.
Acest termen variaza si in functie de numarul de dosare inregistrate la Curte, de cat de aglomerata este grefa romaneasca, etc.
Deci acest termen poate fi de o saptamana sau chiar de 2-3 luni.

Daca totusi a trecut o luna sau chiar mai mult, dvs puteti solicita Curtii sa confirme primirea plangerii si sa va comunice numarul de dosar.
Buna ziua,

Va rog tare mult pe cei care au posibilitatea sa imi trimita si mie model de incheiere de divort la notar sau la starea civila (evident cu cenzurarea datele persoanelor din document)
ma intereseaza un model de incheiere de divort, unul de respingere a divortului, poate si cum arata certificatul de divort emis de notar sau ofiterul de stare civila.

Imi sunt necesare in lucrarea de licenta! si vreau doar modele pentru divortul la notariat sau primarie nu si pentru judecatorie - aici mi-am cumparat carti-

va las si adresa de e-mail daca are cineva posibilitatea de a-mi trimite : miriam.popescu@yahoo.com

Multumesc mult!
Buna ziua.
Cat este taxa de timbru intr-o actiune de anulare partiala a contractului de vanzare-cumparare a unui imobil?
Vanzarea a avut loc in 2007.
taxa se calculeaza la valoarea din contract? la nivelul anului 2007
sau la valoarea de acum a imobilului (mult mai mica)?
Răspuns la discuția preschimbare termen

in temeiul art.291 al.3 indice 1 c.proc.pen??
nu prea sunt lamurita pentru ca art mentionat nu pare sa aiba legatura cu preschimbarea...

sper sa nu gresesc ...


in penal poti cere preschimbarea termenului de judecata??
imi poate indica cineva articolul?
Discuție o lamurire
exista un articol in codul de proc pen. care sa fie echivalentul art. 156 din codul de proc civila?
este vorba de amanare primul termen de judecata pentru lipsa de aparare, dar in penal.
are cineva un model de cerere de amanare?
Răspuns la discuția CEDO
Atat persoanele fizice cat si cele juridice (societate, asociatie etc.) care se considera victime ale incalcarii Conventiei si protocoalelor sale se pot adresa Curtii Europene.

O persoana i-a dat concubinului ei o suma de 40 de mii de euro.
Cu banii acestia concubinul a cumparat o casa (concubinul avea 40 de mii de euro si 40 i-au fost imprumutati de concubina)
El a pacalit-o pe concubina si a mint-o cu privire la destinatia banilor, ca sa nu cumpere ambii imobilul, in cote egale.

Acum el a parasit-o si refuza sa ii mai dea banii.
Ea nu a facut nici un act de imprumut pentru ca a avut incredere il el, fiind impreuna de 11 ani, deci in imposibilitate morala de a preconstitui un inscris.

Ce actiuni in judecata mai poate face ea pentru a-si recupera banii (mentionez ca a avut o cerere de pretentii respinsa)

multumesc