avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Activitate lex2dor

Activitate lex2dor

Răspuns la discuția divort+copil+bunuri+impotrivire
Multumesc,
Asa cum banuiam, se pare ca va tine foooooaaaarte mult. Viata pe forum nu prea vreau sa mi-o pun, asa ca voi apela la un avocat de aici sau din alte parti.
Răspuns la discuția divort+copil+bunuri+impotrivire
Buna seara,
Chiar mi-am dat seama apoi ca am scris o mare prostie. Mai ales ca se poate intelege de acolo ca nu m-ar interesa soarta copilului. Nu incerc sa fug de obligatiile de tata. Stiu ca pensia alimentara poate ajunge la 1/4 din venit, iar la cat o iubesc pe fetita, nu m-ar deranja acets lucru daca nu as avea niste rate mari de platit. 1/4 din venit la pensia alimentara + ratele insumate, nu as mai putea supravietui. Poate prelua ea o parte din rate, in conditiile in care ii las casa pentru comfortul ei si al copilului?
Va multumesc pentru promtitudine.
Buna ziua,
Sunt intr-o situatie foarte delicata. De ceva timp viata alaturi de sotia mea este un calvar. As dori sa divortez, dar stiu sigur ca nu doreste acest lucru si ca nu voi reusi niciodata s-o conving sa mergem pe ideea de culpa comuna. Din pacate avem si o fetita de doi ani, la care tin foarte mult, si bunuri mobile si imobile, luate insa (ca sa complicam si mai mult lucrurile) in rate, toate pe numele meu. Eu as vrea ca totul sa se solutioneze cat mai elegant, as lasa chiar de la mine unele lucruri. Cat poate dura divortul in cel mai rau caz? Din cate stiu sansele de a castiga custodia copilul sunt f mici, dar daca i-l las mamei se pot face intelegeri de genul: iti las si casa, platesc si jumatate din ratele pentru ea, dar nu mai platesc pensie alimentara? Care sunt criteriile pentru incredintarea copilului? Mai sunt multe intrebari, pe care cu voia dumneavoastra, daca imi raspundeti, le voi pune pe parcurs.
Oricum, un lucru e clar, voi avea nevoie de un avocat bun.
Va multumesc anticipat pentru ajutor