avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Activitate say

Activitate say

Discuție negociere ccm
Daca in acest moment nu avem ccm si trebuie sa acordam ajutoare pentru iesire la pensie si nastere (in ccm superior nu sunt stipulate ajutoarele, dar la un articol se prevede ca "drepturile salariatilor prevazute in prezentul ccm nu pot sa reprezinte cauza reducerii alor drepturi recunoscute anterior prin negocieri sau reglementari legale"), acum fiind in negociere, noi putem sa acordam in baza articolului mai sus mentionat aceste ajutoare tinand seama ca in fostul ccm la nivel de unitate erau mentionate?.
Se mai pot incheia conventii civile in baza noului cod a muncii?
Drepturile castigate la negocierile precedente se preiau si in actualul ccm la nivel de unitate.
Mai este o mare problema si in ceea ce priveste sporurile de fidelitate, de munca in conditii periculoase, confidentialitate, prime de instalare, premieri, etc.. Toate sunt prevazute in vechiul ccm expirat. In actualul ccm le mai putem prelua (avem baza legala clara)?
In CCM la nivel de unitati, in baza caruia facem negocierea, precum si in codul muncii nu mai sunt prevazute.
Avem adresa de la ministerul muncii ca aceasta lege nu ni se aplica, de aceea va intrebam, nu stim cum sa reglementam sporurile in cadrul negocierii ccm,
o adevarata nebunie.................
Daca suntem institutie de stat si nu ni se aplica legea salarizarii, ce sporuri de vechime aplicam?
Răspuns la discuția CCM la nivel de unitati
multumesc mult
acum e totul clar

cele bune
say
Răspuns la discuția CCM la nivel de unitati
Dar ce ne facem cu art II din legea 40/2011 de modificare a codului muncii?
Am mai discutat pe aceasta tema si putem incheia numai pana la 31.12.2011....
CCM pe ramura sanitara expira la 31.12.2011.

"In cazul in care niciuna din partile semnatare ale prezentului ccm la nivel de grup de unitati nu denunta unilateral ccm cu 30 de zile inainte de expirarea sa, acesta se prelungeste tacit cu 1 an, cu respectarea prevederilor legislatiei in vigoare."

1. In ce consta denuntarea unilaterala in cazul acesta, a contractului?
2. Putem la 01.01.2012 sa incepem negocierea in baza acestui contract in cazul in care nicio parte nu-l denunta?

Suntem institutie de stat careia nu i se aplica legea salarizarii.
Intrebarea este ce spor acordam persoanelor care acorda viza cfp?
Care este cuantumul stabilit prin legea salarizarii (stiu art. 20 din aceasta lege insa nu stiu practic cat se acorda).
Cum ma sfatuiti sa fac?
Răspuns la discuția Durata contract colectiv de munca
va referiti la CCM, am inteles

va multumesc