avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters74711

Activitate ContSters74711

Conform ultimelor modificari ale legii contabilitatii , poate un economist cu studii superioare sa-si deschida o societate de contabilitate, daca nu e membru Ceccar nici contabil sau expert?
Multumesc.
Răspuns la discuția pensia pilonul 3
Pensia Pilonul III este o pensie privata suplimentara celei de la stat , nu are legatura cu cas-ul pe care dvs il platiti pt. cartea de munca, din plata acestor bani dvs vi se va constitui un fond pentru pensia privata.Costuri suplimentare ar putea fi comisionul bancii pt.plata acestei pensii care se face lunar prin ordin de plata.
Suma de 400 euro este deductibila in sensul ca se scade din venituri si in acest fel platiti mai putin impozit la stat.
Va multumesc pt raspuns , asa este nu contest vina sotului, e vinovat ca nu a oprit la stop, celelalt raspunde pt ca a condus beat insa de accident nu sunt de vina amandoi? E de vina doar sotul ? Nu era pe banda lui , noi ne aflam pe prima banda pe care nu se putea circula deoarece erau parcate masini, iar el si-a schimbat directia de mers de pe banda a doua , a intrat in noi care stateam pe banda intai.Sa inteleg ca el nu are nici o vina.
Ce putem face sa demonstram ca noi nu aveam incotro trebuia sa patrundem pe prima banda pt a ne asigura nu putem altfel,o zi intreaga daca stai la stop nu reusesti sa ai vizibilitate din acel loc, pe cine actionam in judecata pt acea intersectie care nu e corect semnalizata sau dotata cu indicatoare conforme.In acel loc s-au intamplat si se mai pot intampla in fiecare zi zeci de accidente fara sa se schimbe ceva, insa nu stiu ce sa fac, cum sa fac sa demonstrez ca acolo e pus gresit acel semnal stop.
Intre timp am stat de vorba cu un expert in domeniu care zice ca in urma unei expertize avem sanse sa obtinem cel putin 50% din culpa, insa eu nu stiu daca are sau nu sens sa mai actionam in instanta asiguratorul, daca e posibil sa avem sanse de castig.
Deci trebuia sa existe un proces verbal de contraventie pe numele sotului meu nu? ca e parte sanctionata.
Buna tuturor,
In aprilie 2010 am avut un accident de circulatie ,care s-a soldat cu ranirea usoara a unei persoane din masina noastra care nu a necesitat zile de spitalizare deloc doar pansat si atat.Noi ne aflam pe drum fara prioritate nu am respectat semnalul stop , nici nu puteam sa-l respectam deoarece acesta se afla in dreptul trotuarului apoi mai era prima banda pe care se aflau masini parcate si numai daca intram pe prima banda puteam sa ne asiguram ,lucru care l-am si facut insa in momentul acela in care noi stateam pe prima banda a venit o masina cu o viteza destul de mare , schimbatorul se gasea in viteza a cincea,soferul cu o alcolemie de 0,99 , venea pe banda a doua , si-a schimbat directia de mers lucru care se vede foarte clar din pozele facute la fata locului si a intrat in noi care eram pe prima banda stateam sa ne asiguram.
Sotului i s-a suspendat permisul pe o perioada de 2 luni fara amenda, l-a recuperat prin examen la 1 luna, iar celuilat sofer i s-a intocmit dosar penal.
Care e problema mea de fapt? Ca noi nu am primit procesul verbal pt contraventie si am primit in schimb o hatarare de la politie in care ni se spune ca sotul nu a respectat simnalul stop ca urmare i se suspenda permisul pe 60 de zile.
De accident nu se pomeneste nicaieri, cine e vinovat de accident ? cine plateste reparatiile ?
Am contestat in instanta aceea hotarare, mai intai am cerut suspendarea ei pana la judecarea pe fond dar am piedut, apoi am cerut printr-o alta actiune anularea de tot a acelei hotarari pe motiv ca politia nu a respectat procedura si nu a eliberat un proces verbal pe care noi sa-l putem contesta- toate astea binenteles printr-un avocat.Nedumerirea mea este : politia a respectat sau nu procedura cum trebuia sa procedeze si nu a facut-o, trebuia sau nu sa elibereze un proces verbal , e in regula ca noi am primit doar acea hotarare? Acum avocatul vrea sa dam in judecata asiguratorul pt ca nu ne plateste dauna la masina zice el ca numai aici poate cere o expertiza , insa si aici as dori sa aflu parerea dvs, deoarece am mari dubii ca o astfel de actiune ar fi fondata atata timp cat politia a eliberat un document catre asigurator din care reiese ca sotul nu a acordat prioritate. Ce sanse de castig credeti ca avem?
Va multumesc.
Ca sa inchei asigurari pe un srl trebuie sa ai un singur cod Caen - o singura activitate care se refera la intermediere asigurari.
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
tamaioasa
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
atent

dosar
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
entorsa
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
carunt

carte
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
argument

carte