avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Activitate claumona70

Activitate claumona70

Răspuns la discuția Pensie de invaliditate
Va multumesc mult pentru ajutorul acordat. cu stima, Angela U
Buna ziua. Sotul meu in varsta de 60ani, cetatean Austriac de origine romana, a lucrat in Romania 20ani, iar apoi in Austria alti 20ani. De curand a fost diagnosticat cu Adenocarcinom pulmonar(neo pulmonar st. III). Intrebarea mea este: are dreptul la pensie de invaliditate pe teritoriul Romaniei? deoarece coantumul pensiei de invaliditate data de statul austriac este in functie de cotizare in Austria deci doar pentru cei 20 ani lucrati acolo. Va multumesc anticipat.
Buna seara.Sunt casatorita cu un cetatean Austriac de origine romana din 2001.In urma casatoriei au rezultat 2 copii nascuti in Austria.Conform legislatiei romane copii au dubla cetatenie.Ro- mama si austriaca-tata.Intre anii 2001-2005 copii au beneficiat de alocatie de stat austriaca locuind efectiv in At.Incepand cu primavara anului 2005 m-am despartit in fapt de tatal copiilor, el ramanand in Austria unde este si lucreaza si acum iar eu cu cei doi minori am revenit in Ro unde lucrez.Subliniez faptul ca nu suntem divortati.Conform legii austriece in momentul in care parasesti tara trebuie sa anunti autoritatile.Am amuntat plecarea mea impreuna cu copii pe o perioada nedeterminata.In acel moment mi-au suspendat plata alocatiei de stat, spunand ca , acei minori beneficiaza de alocatie de stat austriaca care locuiesc impreuna cu parintii sau cu unul dintre parinti pe teritoriul statului austriac.Din vara anului 2007 beneficiez de alocatie de stat Romaneasca.Intrebarea mea este: copii mei, nu au dreptul la alocatei europeana ca miile de copii romani ai caror parinti lucreaza in strainatate? cu atat mai mult ca tatal lor este cetatean al unui alt stat european.
Va multumesc