avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Activitate sabin-ionut

Activitate sabin-ionut

Buna ziua,

Va solicit ajutorul in rezolvarea urmatoarei situatii privind cerere de pensionare a mamei mele depusa conform vechii legi de pensionare si respinsa conform noii legi de pensionare:
- a depus dosarul de pensionare - pensionare de varsta - in data de 10.Dec.2010 - categoria femei - varsta la data inscrierii la pensie 52 ani si 10 luni
- reducere de varsta datorita conditiilor speciale de munca - grupa 1 in cuantum de 7 ani si 4 luni
- astfel conform legii in vigoare la data depunerii dosarului, varsta de pensionare pentru femei era de 57 de ani si dosarul a fost primit pentru calculul pensiei
- in data de 28.Martie.2011 (data comunicarii - data mentionata pe plicul postal) ni se comunica respingerea cererii de pensionare aplicand varsta standard de pensionare de 60 ani si aplicand o reducere a varstei standard de pensionare de doar 2 ani

Din cate am citit pe un alt post al dumneavoastra trebuie depusa contestatia in termen de 45 zile calendaristice de la data comunicarii, la instanta de judecata de pe raza municipiului Constanta dar nu am experienta necesara conceperii acestei contestatii si as dori sa aflu care sunt documentele pe care trebuie sa le depun.

Si de asemenea va rog sa mentionati urmatorii pasi pe care trebuie sa-i urmam pana la solutionarea problemei.

Va multumesc,
Sabin
Buna ziua,

Cum pot obtine statutul asociatiei? Este un document intern sau este inclus in legea Asociatilor de Proprietari ?

Multumesc.

Sabin
Buna ziua,

Sper in primul rand ca nu abordez o problema deja discutata pe acest forum.
Locuiesc intr-un bloc de 7 niveluri din Constanta si de o buna periaoda ne confrumtam cu dorinta acerba a Presedintelui de Asociatie de a monta o antena GSM pe blocul nostru. Toate apartamentele din bloc sunt proprietatea locatarilor. In urma unui sondaj, aproximativ 90-95% dintre proprietari sunt impotriva montarii acestei antene din cauza efectelor nocive (radiatii, posibil cancer, etc). Cum putem noi, in calitate de proprietari, sa contracaram actiunile Presedintelui de Asociatie? Putem depune o sesizare undeva ?


Multumesc anticipat pentru orice sfat util!

Sabin