avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Activitate ionut_alex

Activitate ionut_alex

Răspuns la discuția acte casa de la parinti la copii
nu prea ma pricep bine mai concret cum ar trebui sa procedez????
Răspuns la discuția acte casa de la parinti la copii
in cazul unui contract de vanzare cumparare cu uzufruct viager semnat si de surori acesta mai poate fi atacat de ele dupa aceia
Buna ziua suntem patru frati si parinti ar dori sa lase casa la doi dintre noi care inca mai stam in casa celelalte 2 surori find maritate la casa lormentionez ca este singura propietate pe care o au parinti .Ei ar dori sa lase casa copilului cel mai mic adica mie dar in acelas timp sa ii asigure si fetei ne maritata un loc in casa. daca as optine de la cele doua surori o declaratie la notar ca ele cedeaza orce drept la casa in favoarea mea ce acte as putea incheia eu cu parinti ca dupa moartea lor casa sa-mi revine mie si cu drept de habitatie celelaltei surori. si as mai dori sa stiu daca odata ce au dat declaratie la notar ca renunta in favoarea mea surorile mai au vrun drept dupa moartea unuia din parinti. va multumesc frumos
Buna ziua stiu ca este o lege care prevede acordarea unui teren pentru construirea unei case tinerilor casatoriti , ce lege este ce prevede ea mai exat si la cine trebuie sa depun cererea .eu locuiesc in bucuresti sect 5 va multumesc
Răspuns la discuția act de vanzare cumparare
si stiti cumva acest act este mai ieftin sau se plateste si la acesta impozit la stat?
Buna ziua as dori sa trec casa de pe numele parintilor pe numele meu dar nu stiu ce act sa fac ca in caz in care una di surori lar ataca sa nu aiba castig de cauza . mentionez ca ,casa a fost din paianta iar eu am daramato si am facut alta toate acestea pe bani mei si multe alte inbunatatiri. mai mentionez ca parinti sunt deacord cu trecerea casei pe numele meu dar cu o clauza de ai caza pana la moartea lor ( sa nu ii dau afara dupa ce as primi actele asta vor ei)as dori sa stiu daca bani investiti pana acum ma pot ajuta cu ceva la trecerea casei pe numele meu . va multumesc mult.
Discuție somaj
buna ziua am si eu o intrebare : pentru punerea in somaj este necesar preaviz? mentionez ca am mai mult de un an la locul de munca . va multumesc
as dori sa trec casa de pe numele parintilor pe numele meu cu acest tip de contract (nuda propietate) as dori sa stiu daca dupa moartea parintilor sora poate sa atace acest act. VA MULTUMESC FRUMOS
SI IN ACEASTA SITUATIE AS AVEA CASTIG DACA SAR AJUNGE LA PROCES??? MORARESCU ALEXANDRU IONUT
Buna ziua vreau sa trec casa de pe numele parintilor pe numele meu dar nu stiu cum este mai bine ca apoi sa nu se ridice cu pretenti celelalte surori ce ma sfatuiti sa fac act de vanzare cumparare, act de vanzare cumparare cu clauza de intretinere sau donatie sau mai exista si alta posibilitate va multumesc frumos si o zi buna