avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 389 soluții astăzi
Forum Activitate guzulavinia

Activitate guzulavinia

Sunt persoana fizica autorizata si angajat al unei institutii cu norma intreaga, cu carte de munca. Am dreptul la somaj daca sunt disponibilizat de la locul de munca?Dar de salarii compensatorii?
Buna ziua!Am avut un accident cu masina: in fata masinii mi-a iesit un copil si si-a fracturat in urma impactului un picior. Mentionez ca in zona nu era trecere de pietoni,copilul a iesi in viteza dintre alte masini parcate pe lateral, eu nu aveam mai mult de 40 km/h si nici alcool nu consumasem. Totusi permisul mi-a fost retinut fara sa mi se dea nici o dovada la mana pt ca cica e accident din vina pietonului sau a parintilor ca nu l-au supravegheat si totusi de 4 zile nimeni de la politie nu stie sa-mi zica ce s-a mai intamplat(adica parintii nu au dat inca declaratie sau ce face copilul).Dupa accident am dus copilul la spital si i-a fost pus in gips piciorul, dar parintii au refuzat spitalizarea luandu-l acasa si acum, zic cei de la politie, ca ar tb sa-l vada un medic legist si m-au intrebat daca as vrea sa-l platesc pe acest medic?E normal sa platesc eu ceva?Ar trebui sa cad la vreo invoiala, e normal ca parintii sa aiba in acest caz vreo pretentie, in cat timp ar trebui solutionat un astfel de caz?Va rog lamuriti-ma sau dati-mi macar nr legii unde as putea citi ceva care sa ma edifice cu privire la ceea ce trebuie sa fac!