avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 112 soluții astăzi
Forum Activitate aura_s

Activitate aura_s

Aveti dreptate. Al 13-lea salariu a fost prevazut in bugetul pe 2008, care a fost adoptat de catre Consiliul Local. Asa ca aceasta prevedere bugetara exista si este perfect legala.
Răspuns la discuția cum sa organizez o tombola
Multumesc mult!Si eu am ramas oarecum uimita cand persoana m-a rugat sa ma interesez. Nu a putut vinde casa asa ca s-a gandit sa puna in vanzare bilete de tombola si sa obtina astfel o suma de bani. probabil va trebui sa se gandeasca la alta solutie.
Răspuns la discuția cum sa organizez o tombola
Sa inteleg ca va trebui ca persoana sa apeleze la o societate pentru a face acest lucru? Nu poate face asta de una singura?
Răspuns la discuția cum sa organizez o tombola
Multumesc, dar din cate am vazut, aceste acte normative reglementeaza activitatea parsoanelor juridice axate pe jocuri de noroc. In acest caz este vorba de o persoana care doreste sa instraineze o casa prin aceasta modalitate. O sa mai citesc aceste acte normative poate mi-a scapat ceva.
o persoana fizica doreste sa organizeze o tombola prin care in final sa atribuie o casa unui castigator. Nu o poate vinde si s-a gandit la aceasta metoda prin care sa obtina banii necesari. Care sunt modalitatile prin care poate face acest lucru? Este persoana fizica si nu juridica.
Va multumesc pentru raspunsuri. Sigur ca in cele din urma va trebui sa introduc actiune in instanta, deoarece in aceasta institutie primarul face doar ce vrea fara sa-l intereseze legea. Mai mult, au incercat sa-mi ascunda faptul ca s-a acordat acest drept. Nici vorba de transparenta si tratament egal.
Buna ziua! Va rog, ajutati-ma si pe mine cu un sfat. Lucrez intr-o insitutie publica, am fost sanctionata pe nedrept, mi s-a facut o evaluare la comanda si am primit calificativul nesatisfacator, pe care l-am contestat. Am auzit ca s-a dat al 13-lea salariu si m-am dus sa intreb de ce nu am primit. Mi s-a spus ca m-a taiat primarul de pe lista. Este corect ce a facut?
Buna ziua! Am o speta: o persoana a fost ofiter activ in periaoada 1978 -2002 cand a fost trecut in rezerva(pensionat). Vrea sa se angajeze intr-o institutie, el avand specialitatea in topometrie si cadastru funciar. Perioada in care a activat ca si ofiter se considera vechime in munca in vederea acordarii sporului de vechime? Multumesc.
Acele cicatrice sunt de natura sa va afecteze munca? Presupun ca aveti certificat medical, ati fost testat din nou dupa accident? Daca tin doar de estetic mi se pare mi ca ar fi pura discriminare sa fiti clasat cum spuneti.
Depinde mult de conducatorul unitatii. Din experienta spun asta.