avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 676 soluții astăzi
Forum Activitate marianghimpeteanu

Activitate marianghimpeteanu

Răspuns la discuția retragerea plangerii
Intr-adevar, asa este, insa am mentionat ca victima si-a schimbat declaratia spunand ca nu a fost amenintat niciodata, i s-a spus doar sa nu se duca la politie ca se duce degeaba, ceea ce au declarat si autorul, cat si complicii, atunci unde mai sunt probele sau alte elemente ale infractiunii de talharie? Bineinteles ca angajez si un aparator, insa doar ca sa demontez aceasta incadrare, nu?
Răspuns la discuția retragerea plangerii
Ok, victima fiind un minor de 16 ani, a fost deposedata de telefonul mobil de catre un alt minor (15 ani) acesta fiind insotit de inca doi prieteni, unul din ei major (fiul meu). Victima a spus ca fost deposedata de catre acel minor amenintandu-l sa nu se duca la politie, in timp ce ceilalti doar au ascuns faptul ca stiu unde se afla telefonul. Pentru aceasta fiul meu si celalalt au fost retinuti de catre poilitie si audiati, iar politistul a zis ca sunt cercetati pentru savarsirea faptei de complicitate la talharie. Azi victima a venit la mine si m-a rugat sa fac intr-un fel sa-si recapete telefonul, ceea ce am si facut, iar el spus ca de fapt nu a fost amenintat, insa ii era frica de parinti sa se duca acasa fara telefon si de aceea a recurs la aceasta declaratie, parintii lui abia ieri afland de acest lucru. Am mers azi cu victima la politie pentru a-si retrage declaratia, insa politistul a spus ca nu se poate, ca dosarul este plecat la procuratura si ca pt talharie nu se poate retrage plangerea, desi atat victima, cat si eu am aratat ca nu mai exista infractiunea de talharie, atata timp cat victima isi schimba aceasta declaratie.
Ce sa fac?
Răspuns la discuția retragerea plangerii
Dar daca victima isi schimba declaratia si spune ca de fapt nu a fost amenintata? se poate schimba incadararea juridica in abuz de incredere? Mentionez ca victima este minora (16 ani) si a facut plangere fara a fi insotita de vreun parinte.
Retragerea plangerii si impacarea partilor inlatura raspunderea penala intr-un caz de complicitate la talharie?
Adica cercetarea penala inceteaza sau se opreste?
Multumesc,