avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate ab o5czo

Activitate ab o5czo

de acord ca poate nu mai vrea sa profeseze
dar nu era normal sa ma anunte cumva
nu sa ma trezesc dat unui medic oarecare ...
Răspuns la discuția Reclamatie contabil
Situatiile contabile pentru luna octombrie se incheie in luna noiembrie; adica s-a prestat munca efectiva in luna noiembrie care in mod normal ar trebui remunerata.
Nu stiu ca sa existe vreo obligatie de predare si in format electronic. Singurul avantaj apare in cazul utilizarii aceluiasi soft, astfel ca nu mai este necesara introducerea manuala a soldurilor conturilor acestea putind fi preluate automat. In cazul utilizarii unui alt soft decat cel utilizat de contabila soldurile trebuie introduse la initializarea programului
Sunt inscris ca si pacient la un medic de familie care, am aflat cu stupoare, m-a "vandut" (de parca atunci cand m-am inscris pe listele lui m-a platit si acum vrea sa-si recupereze investitia) unui alt medic odata cu activele cabinetului medical
As dori sa stiu care este baza legala care-i permite acest lucru fara ca eu (pacientul de pe urma caruia a castigat niste bani) sa fiu instiintat de acest lucru si care sunt posibilitatile mele de a actiona impotriva celor doi medici, atat a celui care a vandut cat si a celui care a cumparat. Ma gandesc chiar sa-l actionez in instanta pe cel care a vandut deoarece consider ca mi-a incalcat drepturile in ceea ce priveste secretul profesional
Nu de alta dar poate ca nu-mi convine de celalalt medic cu care a facut tranzactia sau poate ca nu vreau ca acel nou medic sa-mi cunoasca trecutul medical.
Astept cu nerabdare raspunsurile dumneavoastra si imi cer scuze daca acest topic nu l-am deschis unde era cazul.
Multumesc
am citit ordinul
in metodologie scrie

Art. 1. Funcţia de administrator financiar (patrimoniu) se utilizează ca funcţie
didactică auxiliară în cadrul instituţiilor şi unităţilor de învăţământ, a unităţilor
conexe şi a altor unităţi subordonate Ministerului Educaţiei şi Cercetării, pentru
activităţile care cuprind atribuţii şi sarcini cu specific financiar-contabil, normare
salarizare, investiţii, reparaţii, aprovizionare şi administrative.

dar ma intreb daca ar fi un concurs, care ar fi conditiile de studii si specializare care s-ar cere acum
cu echivalarea eu zic i-au luat pe toti la un loc
interesant faptul ca nu putem contesta un control al curtii de conturi #-o
oricum sper sa aiba reusita in lupta cu abuzurile

am o problema legata de aceasta functie de administrator financiar
nu gasesc nicaieri (ma refer la o lege, ordin etc) precizate conditiile minime si obligatorii pentru studii superioare, specializare si vechime
nu de alta dar ma gandesc ca nu toti care au pe diploma titlul economist pot ocupa un astfel de post; economist este si un absolvent de specializare management, marketing, turism, administrarea afacerilor care nu au nimic in comun cu contabilitatea bugetara.
de aceea va rog pe cei care puteti sa ma ajutati sa o faceti
va dau si adresa de mail: aqdpa@yahoo.com
va multumesc
nu ati facut precizarile de la inceput
in aceste conditii consider ca e normal sa fiti platita pe superioare
Răspuns la discuția Plangere la ITM
da
puteti face
Răspuns la discuția reincadrare consilier juridic
in sentinta civila sporul de mobilitate si sporul de confidentialitate nu sunt precizate concret, ci la comun : in cuantum de 25% din salariul de incadrare.
pot acum sa decid cat este confidentialitatea?
daca nu are studii corespunzatoare postului nu vad de ce trebuie sa fie platit pe studii superioare.

dau un exemplu: facultatea de turism ce are in comun cu invatamantul?

PS lucrez si eu ca si cadru didactic
Buna ziua,

Am probleme privind reincadrarea consilierului juridic din ISJ, deoarece contesta decizia de reincadrare.
Incerc sa ma lamuresc si de aceea indraznesc sa va trec si cifre, astfel:
31.12.2009
salar incadrare 1739
spror stabilitate 15%
spor stress 18%
salar merit 15% (s-a acordat din 01.01.2009) pentru 12 luni
spor confidentialitate+mobilitate 25% (castigat prin sentinta civila in 2006)
spor vechime 25%
rezulta brut de 4070

dupa reincadrare la
01.01.2010, conform L330/2009 si OUG1/2010
salar incadrare 1739
spror stabilitate 15%
spor stress 18%
spor vechime 25%
rezulta brut de 2950

persoana respectiva face referire in contestatie la art.6,7 din L330/2009

va rog sa ma clarificati in aceasta problema pe care cred ca o au multi in aceste momente