avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Activitate suntmik

Activitate suntmik

Răspuns la discuția Acord privind custodia unui copil
Multumesc frumos.Decizia e tradusa si legalizata,dar la"Cererea de exequatur "m-am pierdut si ca atare cred ca ar trebui totusi,sa vb cu un avocat din orasul meu ptr ca se apropie vacanta de vara si in prima jumatate fetita trebuie,anul asta sa fie cu mine si ma ingrijorez ptr. ca tatal din rautate sau rea vointa ma tot ameninta ca decizia nu e valabila pe teritoriul romaniei si imi e doar teama sa nu-mi strice vacanta.
Sunt in Spania si am o fetita dintr-o relatie de concubinaj,partea buna este ca in urma unui urat "divort"incheiat printr-o decizie de tribunalul de violenta,fetita se afla in custodia mea el avand doar drept de vizita si vacante.Ma intereseaza dak aceasta decizie,practic un acord incheia intre noi,este valabil si pe teritoriul Romaniei si dak nu, ce ar trebui sa fac sa il fac valabil,tatal fiind si el cetatean roman.Ma intereseaza daca trebuie doar sa legalizez si traduc decizia sau trebuie musai sa iau legatura cu un avocat ptr a mai face alte proceduri..Multumesc

Răspuns la discuția cer ajutor
Multumesc pentru raspuns care m-a linistit dat fiind faptul ca nu am cunostinte in domeniu ....chiar m-am speriat putin mai ales ca atunci cand imi vb fostul meu sot,e foarte convingator si imi lasa senzatia ca stie despre ce vorbeste.Poate intind coarda acum dar as vrea sa mai intreb....dak as vrea sa plec definitiv din tara cu copilul in scopul de a ma recasatori si evident sa ma stabilesc acolo ce sanse sunt ca el sa ma readuk in instanta?Ar putea gasi un motiv din plecarea mea?
Discuție cer ajutor
Nu prea stiu cu ce sa incep asa ca pe scurt am sa va povestesc despre ce e vb.M-am casatorit undeva in 1999,prin 2005 am nascut un baietel ,iar la 5 luni dupa ,mi-am prins sotul ca ma insela.Am incercat sa-mi repar casnicia crezand ca iertandu-l vom putea merge mai departe dar nu s-a intamplat asa si fireste ca s-a finalizat totul cu un divort.Toate bune si frumoase,copilul mi-a revenit mie prin hotarare jud. definitiva.La 2 ani dupa, m-am trezit cu fostul meu sot plin de regrete si pus pe fapte mari si cu o mare dorinta de ne impaca si ne-am impacat dar spre bucuria mea traim intr-un frumos concubinaj,zic spre bucuria mea ptr ca in ciuda tuturor eforturilor de a ne reface viata si familia am descoperit cu stupoare ca de fapt a luat-o de la kpat cu escapadele,eu trezindu-ma la usa cu una dintre femeile cu care avea relatii care m-a luat la intrebari...nu mai conteaza,conteaza ca am descoperit ,vb citatului,celebru de altfel,ca lupul isi schimba parul dar naravul ba.Una peste alta,pus in fata faptului implinit si anume ca i-am explikt ca de data asta s-a terminat si ca voi pleca,a trecut la amenintari ca ne vedem la tribunal,ca va depune acte ptr custodie partiala....diverse dar care m-au cam pus pe ganduri si fireste mi-a incoltit intrebarea...oare mai poate face ceva?Eu pana acum nu am avut nici o problema in aceasta privinta ,in sensul ca am fost plekti in spania ,in vacanta de vreo 2 ori si nu am avut probleme sau nu am fost conditionata de acordul lui.Va intreb,credeti ca ar mai putea sa-mi mai faca ceva sau doar ma sperie?Mi-e teama doar de faptul ca ma va cara prin tribunale doar asa ca poate nu ca ar fi musai sa-si ia copilul sau poate ca acum chiar il vrea cine sa mai inteleaga.Sunt intr-o situatie jenanta acum,ca as vrea sa plec dar ink mi-e teama sa mi se intample ceva.Specific ca statul meu e de divortata chiar dak avem un an de cand ne-am impakt si am copilul in custodie.Si ink un lucru,nu stiu cat de important e dar....eu sunt momentan casnik pentru ca avem copilul la gradinita cu program scurt si in aceste conditii am convenit de comun acord ca eu sa stau aksa cat e nevoie sau cel; putin pana reusim sa bagam copilul la progr prelungit.Acum mi-a trantit-o scurt in fata ca de aia m-a tinut aksa ca avea un scop...ma intreb e posibil oare sa se agate de acest lucru?