avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 178 soluții astăzi
Forum Activitate ORIONIMPEX

Activitate ORIONIMPEX

Răspuns la discuția Factura utilitati
Multumesc mult ,dar ce nu inteleg ,pentru utilitati (energie electrica,gaz metan ,intretinere ) pe care le consuma chiriasul eu trebuie sa platesc impozit pe venitul din chirii si cass ?Ca doar eu am platit factura la furnizori ,nu mi-au ramas mie banii...Imi puteti face trimitere la Art. din Codul fiscal ?
Sumele incasate pentru factura de utilitati de catre proprietar -persoana fizica de la chirias -persoana juridica ,conform contractului de inchiriere aql unui apartament (nerezidential) pot fi considerate venituri?Proprietarul incaseaza aceste sume prin dispozitie de plata anexand facturile si chitantele de la furnizorii de utilitati ,nu pune niciun adaos.

Multumesc
O persoana fizica inchiriaza un apartament ca si spatiu comercial unei firme.La plata chiriei se adauga si plata utilitatilor ,respectiv contravaloarea facturii de gaz metan emisa de Eon si apa-canal ,emisa de Societatea Apa-Canal ,ambele contracte fiind incheiate de proprietarul apartamentului.In momentul in care se achita plata utilitatilor se emite Dispozitie de plata catre proprietarul apartamentului ,care justifica cheltuiala pe baza facturii si a chitantei.Exista voci care spun ca aceste sume sunt venituri ale proprietarului ,dar el a platit facturile catre furnizorul de utilitati si nu a incasat de la chirias niciun ban in plus..Este o eroare de interpretare din partea contabilului ?

Multumesc mult !
Discuție Revisal
Administratorul firmei are dreptul sa transmita revisalul?
Răspuns la discuția Contract de munca
Multumesc mult !
In ce conditii poate fi angajat un contabil (cu studii medii ,membru CECAR) la o firma cu cifra de afaceri pe anul trecut sub 100.000 euro,ma intereseaza daca poate fi angajat part-time cu 2-4 ore pe luna ,avand in vedere ca nu am nevoie decat de inchidere de luna ,transmitere declaratii si revisal ,la nevoie.
Multumesc.
Multumesc mult pentru raspuns.Inteleg in alin.1.1. ca sumele alocate ...s-au cam terminat ,incepand cu 27.01 2016 (Data la care am inregistrat contractul de munca in cauza).In rest ,nimic nou in materie de facilitati pentru angajatori (mari sau mici) ,vorbe goale ,ceva de genul ...o sa facem ,o sa gregem...ramane cum m stabilit...sau nu !
Mai este valabila ...subventia si in 2016 ?
Multumesc mult ,o sa incerc ,dar cred ca e ...mama lui ...AJOFM Galati ...
Numai in limita fondurilor disponibile ,intr-un interval de decadere de 12 luni...