avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Activitate kuykpopyk

Activitate kuykpopyk

Răspuns la discuția Pensie
Va multumesc pentru informare
Discuție Pensie
Buna ziua... As dori sa stiu daca pot iesi acum la o pensie(Partiala...aticipata....de boala). Sunt nascuta pe 5 ianuarie 1961 si lucrez din 1980 (33/34 ani). Cand ma incadrez la pensie si ce fel de pensie? Pentru ce boli se acorda pensia de boala?
Răspuns la discuția Probleme in Familie
Va multumesc frumos pentru tot.... Daca mai e ceva de zis ce mar ajuta...va rog. Daca nu eu va multumesc pentru tot
Răspuns la discuția Probleme in Familie
Cu siguranta o sa merg la un avocat... Dar eu am cerut un sfat pentru ca nu cunosc un avocat bun de acest domeniu....si am mai avut o experienta pe la tribunal si am apelat la acest forum.... mi s`a explicat pasi si tot ce am de facut,chiar daca aveam si un avocat platit. Cei de aici mi-au fost de mare ajutor....in schimb asa zisul avocat platit imi ingreuna dosarul cu necunostiinta lui... Sfatul acum lam cerut ca sa nu patesc la fel....sa fiu cat de cat informat inainte sa ajung la un avocat pe care nu as vrea sa il platesc degeaba....
Răspuns la discuția Probleme in Familie
cum e mai bine sa divorteze?? la primarie sau la tribunal.... bunurile cum se impart? Partajul e alt dosar care se judeca la tribunal sau cum? ce fel de acte trebuie facute ptr divort si partaj?
Răspuns la discuția Probleme in Familie
31 de ani au de casatorie
Răspuns la discuția Probleme in Familie
da...apartamentul e primit de pe vremea cu Ceausescu. Mai exact nu stiu prin ce sistem la 2 copii primeai apartament apoi nu stiu cum se platea. Deci da......apartamentul.....masina....bani si altele sunt de atunci....Precizez ca si acum sunt casatoriti....nu sunt inca divortati
noi suntem 2 frati majori....fiecare la casa lui. Mai stau doar parinti impreuna. Si eu stiu la ce banci are el bani... Dar eu nu inteleg cum nu se imparte tot...ptr ca el detinand conturile ar putea fi pus sa aduca extrasul de cont....si atunci e proba ca are si cat e suma.... El a adunat bani pe spatele nostru. Iar el nu poate fi tras la raspundere ptr adulter sau ceva de genul?? el chiar nu poate fi pus sa plateascsa ptr nimic din tot raul asta??
Eu pot dovedi cu martori ca doar mama platea tot in casa.... pot dovedi si ca el are bani stransi pe spatele nostru...ptr ca se mai lauda... plus pot dovedi ca el fiind casatorit mai are o relatie cu o femeie de ani de zile... Orasul in care stam e micut....si lume vede si aude tot ce misca. plus detin mai multe conversatii de a le lui cu alte femei... M-am gandit si sa angajez un detectiv particular ptr a dovedi prin el....dar nu stiu cum pot dovedi suma de bani pe care o detine.... si la o adica el bani....masinile....apartamentul....le are cat timp a fost casatorit cu mama....eu cred ca acum in prag de divort tot trebuie impartit....si bani...si casa...si masinile....
ntr-un cuvant....pe mine ma intereseaza ce pot face pentru mama....ca el sa plateasca pentru tot raul facut. Si sa nu ramana el cu toate fericit....sa ii dea mamei ce i se cuvine....parte din casa....bani ptr ca ea a tras platind singura si cumparand in casa tot numa ea singura... parte la tot ce el si ea au achizitionat pe perioada cand au fost impreuna. Un detectiv particular angajat mar ajuta la caz ca sa inclin balanta in binele mamei??


[ cand aveti de completat un mesaj, folositi functia editeaza, multumesc]
Buna ziua. Am sa povestesc putin cateva din probleme parintilor...
Mama si tata sunt in discutii sa divorteze.....asta dupa lunga perioada de certuri,imapacari.....si iar certuri.Aproximativ 10 ani. Tata o tot ameninta pe mama cu divortul.El de foarte mult timp mai are si o relatie cu alta femei...In casa el nu platesc facturi,nu cumpara nimic....nu renoveaza sau schimba sau repara ceva stricat...El doar doarme acolo in casa si foloseste tot si are pretenti doar...mama saraca plateste toate datoriile in casa si cumpara si mancare...:( numa ea stie cum. Tata detine cateva conturi la 3 banci....dar nu stim suma de bani din conturi....precizez ca a fost plecat si de 2 ori in germania. si plus ca neplatind nimic sau luand ceva in casa el putea sa stranga bani... Acum el spune ca baga divort la primarie....mama sa accepte si....ori sai dea ea parte ptr apartament si el pleaca...ori ii da el si ea sa plece. Poate e putin mai mult de povestit,eu am rezumat cat de cat....
Eu va cer un sfat si un ajutor....pentru saraca mama :(( avand o relatie de ani de zile cu alta femeie....nu poate fi tras la raspundere? Si el neplatind nimic niciodata...ce poate sa-i faca mama ptr asta. Si cum as putea sa pun totul la impartit.....mai exact de ce stiu eu : Apartamentul, 2 Masini auto si cateva conturi in care tata are ceva bani....dar nu mai stiu exact sumele ptr ca a ascuns asta de toti...
Va rog sa ma ajutati cu ce se poate sau stiu eu.... :(
Răspuns la discuția Probleme bancare
poprirea pe conturi e de la cele 2 credite neplatite la o banca "x" plus fiscul imi ia 250 lei....plus retinerea ptr gestiune de 100 lei. Iar salarul il iau la alta banca nu la "x" si acolo am card de cumparaturi....retinundumise toate astea ajung sa mai am disponibil in cont aproximativ 300 lei. Din salarul de 1100. si din suma asta de 300 lei vrea si banca la care primesc salarul sa imi retina ptr cardul de cumparaturi de la ei. Deasta ei sustin si mor lasat fara bani... deci ei considera ca tot venit trebuie sa mi se retina. Aici era problema si eu ceream explicatii... Ptr ca eu credeam ca oricat as avea de plata nu mi se poate retine mai mult de 50% din venit....adica sa mi se retina 550 lei(problema lor cat revine ptr fiecare)si cealalta jumatate sa mi se dea.... Dar uite ca eu nu pot ridica nimic. Ma intelegeti??
Răspuns la discuția Probleme bancare
Multumesc. Dar eu primesc salarul in 2 transe,Avans si Plata. De fiecare data trebuie procedat astfel? Sau dupa ce se fac ambele tranzacti sa merg la banca?