avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 243 soluții astăzi
Forum Activitate mireya

Activitate mireya

Buna seara.De o luna am demisionat de la fostul loc de munca (fara preaviz ce-i drept)si am luat 2 lichidari de la ei insa bonurile de masa pe o luna si jumatate nu mi s-au mai acordat.De asemenea nici banii pe concediu de odihna .Cand am intrebat de ce nu mi se face lichidarea la zi mi s-a raspuns ca voi lua banii de concediu odata cu ceilalti angajati.Noi luam in 2 transe : prima la concediul de vara si a doua de sarbatori. E normal asa?De bonuri ce sa zic ca sigur sunt emise si impartite la personalul de "sus" ca asa fac de fiecare data cand pleaca cineva dar undeva figureaza emise , nu? Si fiind si nominale nu incalca niste drepturi , legi ceva?Ce ar fi de facut in acest caz?Sa mai spun ca prin acord verbal luam 1200 ron net si lichidare pe jumatate de luna mi-au dat doar 470 ronX-( sau ca de la acordul verbal veneau cu o hartie cu numele si suma (avans +lichidare net)si noi asta am semnat cateva luni ca cica erau confidentiale salariile si noi habar n-aveam ce salar brut avem sau daca plateste la stat suma aferenta netului ce-l luam .Nar merita facuta o sesizare ptr atatea nereguli?
Buna seara.M-am confruntat cu urmatoarea situatie; am gasit in contul meu suma de 400 ron pe care i-am retras nestiind de unde provin )primul gand a fost ca de la serviciu)a doua zi figuram cu datorie la banca exact acea suma.am sunat la banca sa intrb ce e cu acea suma si nu mi.au putut da explicatii ,spunandu.mi sa merg personal la banca ,ceea ce am si facut azi.Problema e ca alocatia virata in cont au luat.o in contul acestei presupuse datorii.La banca mi s.au adus acuze ca eu as fi vinovata ca i.am retras desi nu stiam de unde sunt plus ca mi-au precizat ca ar trebui sa ii pun repede inapoi si ca trebuie sa platesc si o dobanda mare ptr retragere sume neautorizate ,nestiind care e aceasta dobanda si cum se calculeaza.Am depus o cerere de refuz de plata pana la solutionarea problemei si acasa am depus o sesizare la OPC online atasand extrasele de cont in care suma figura. In CONDITII GENERALE DE AFACERI PENTRU PERSOANE FIZICE SI
ENTITATI FARA PERSONALITATE JURIDICA ale bancii la care am trecut prin fuziune apare asa_´´2.26. Clientul este obligat ca in cazul identificarii unei operatiuni care nu-i apartine sa anunte
imediat Banca. In cazul unei erori, din partea Bancii, inregistrate pe contul Clientului, Clientul
autorizeaza in mod expres Banca sa corecteze, din proprie initiativa, fara acordul prealabil al
Clientului, sumele inregistrate eronat.
2.27. Banca este autorizata sa opereze in orice cont curent deschis de Client la Banca,
si/sau conturi de economii, fara acordul prealabil al acestuia, in urmatoarele cazuri:
a) efectuarea platilor pentru care exista angajamente asumate de Client fata de Banca;
b) stornarile operatiunilor eronate, inclusiv eventualele dobanzi aferente;
Ce ma sfatuiti sa fac?Sa platesc sau sa astept decizia OPC.AU DREPTUL SA IA ALOCATIA COPILULUI?la OPCam cerut restituirea alocatiei si esalonarea sumei datorate din greseala lor.nu e abuziv sa.ti mai ceara si dobanda dupa ce au gresit ei¿as putea interpreta actiunea lor ca o strategie de a face bani prin virarea acestei sume si sa ii dau in judecata¿
Cica a fost si i-a spus ca pana nu le expira buletinul persoanelor in cauza nu are ce face.??????????????????
Mama mea a luat in spatiu pe bunica si mama nurorii ei.Cum ar putea sa le scoata daca acestea nu mai locuiesc la aceasta adresa?
multumesc frumos pentru raspuns.
dar daca isi da acordul se poate?
Buna ziua.Am o fetita dintr-o relatie de concubinaj si poarta numele de familie al tatalui. Din motive personale as vrea sa o trec pe numele meu de familie.Exista vre-o posibilitate?
Răspuns la discuția dosar penal pentru furt
A venit sotul de la politie si i-au luat declaratie precum ca nu a extras el bunuri materiale si ii zice ca sa-l aresteze la care sotul ii spune ca parca inainte trebuia sa-l duca la procuratura si l-a dus si i-a dat drumul.L-a mai intrebat daca vrea sa faca testul cu detectorul de minciuni ,la care sotul i-a zis sa se consulte cu un avocat.Eu stiu ca nu constituie proba la proces nu?La intrebarea sotului :"de ce nu-l cerceteaza sectia de care face parte pentru ca are reclamantul pile aici"(si asa este ca a recunoscut singur)i-au spus ca" lasa ca nu-i vorba doar de asta".:OEi, ce mai e de spus?
Răspuns la discuția dosar penal pentru furt
dorians a scris:

Calitatea de FAPTUITOR nu este prevazuta de CP. Inca nu s-a inceput urmarirea penala impotriva sotului. Normal ca politia a dat un numar xxxxxx/2010. Calitatea de faptuitor desemneaza persoana fata de care se fac actele premergatoare. In urma acestor cercetari (acte premergatoare) se va constata daca trebuie inceputa urmarirea penala sau nu. In momentul in care se va incepe urmarirea penala sotul va avea calitatea de INVINUIT si atunci va fi parte in procesul penal. Pana atunci sunt simple cercetari pentru verificare unor afirmatii, aspecte, fapte etc

asta fac acum . Cerceteaza. Sunt sesizati cu comiterea unei fapte si cauta faptasul. Repet. Inca nu are nicio calitate in aceldosar.
Consultati un avocat care sa-l insoteasca
Multumim de lamurire.Sotul este chiar acum la politie dar din pacate nu avem puterea financiara sa ne permitem un avocat avand in intretinere o fetita de 7 luni si noi fara nici un venit.Cand revine am sa va tin la curent cu cele petrecute poate ma mai ajutati cu sfaturi.Multumim tuturor si sper sa mai gasesc sprijin din partea dumneavoastra.
Răspuns la discuția dosar penal pentru furt
dorians a scris:

nu are inca dosar penal. se fac doar acte premergatoare asa ca .... nu mai sariti la gatul lor. Normal ca pe baza declaratiilor partilor pt ca cineva trebuie sa CERCETEZE... la fel si daca dvs ati face o plangere politia va vorbi si cu persoana indicata
Pe citatie scria clar dosar penal din 2010 si asa i-a spus si politistul ca are dosar penal ptr furt.Pai asta intreb de ce nu l-a chemat pana a-i deschide dosar sa cerceteze intai si sa-l intrebe.