avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Activitate ndm76

Activitate ndm76

Răspuns la discuția detalii despre succesiune
si daca intre timp, imobilul si terenul se instraineaza?
Poate cineva sa-mi explice mai detaliat despre succesiune? Am citit ca, "succesiunea se deschide prin moarte"! Cine deschide aceasta succesiune? Cazul meu este urmatorul: parintele decedeaza in 2008 in afara romaniei. Certificatul de deces transcris este eliberat in octombrie 2008.Mostenitori sunt restul familiei compusa din mama si copii majori.Copii sunt in afara Romaniei.Toti suntem cetateni romani, bunurile se afla pe teritoriul Romaniei. Din cate stiu, nimeni nu a deschis succesiunea.Cum pot afla daca cineva a deschis succesiunea? domiciliul meu este in ro.Daca cineva ar deschide succesiunea, normal ar fi s fiu citata la domiciliu din ro, la care eu nu pot stii daca am fost citata sau nu. Mi s-a spus sa trimit un act legalizat la Camera notarilor publici prin care sa specific ca nu renunt la succesiune. Am sunat la camera notarilor publici si mi s-a raspuns ca :"ei nu dau numere de registru!".Ce se intampla daca exista neintelegeri intre mostenitori? In cazul in care un mostenitor deschide succesiunea fara stirea celorlalti, prin NEPREZENTAREA CELORLALTI MOSTENITORI, cel care deschide succesiunea ramane cu toata mostenirea? Eu nu pot de moment sa vin in tara....Explicati-mi va rog cum este cu toate aceste treburi!