avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters78427

Activitate ContSters78427

Răspuns la discuția Redeschidere Rol Fiscal
Va sugerez sa incercati mai intai pe cale administrativa, iar in urma raspunsului scris pe care il veti primi, puteti sa chemati in judecata DGITL. Va sfatuiesc sa apelati la ajutor specializat.
Multa bafta.
Răspuns la discuția Actiune in constatare
Daca reclamantul a veniti in instanta si a sustinut cererea de chemare in judecata, atunci nu prea aveti sorti de izbanda cu aceasta actiune in constatare.
Răspuns la discuția Acuzatie de delapidare
In primul rand as dori sa va intreb daca ati fost prezent atunci cand s-a facut inventarierea in urma careia ati iesit lipsa in gestiune?
In al doilea rand atunci cand ati platit sume de bani din angajamentul de plata vi s-a taiat chitanta?
Parerea mea este ca dvs. nu trebuia sa platiti nici un ban pana nu consultati un avocat, cred ca ati fi fost scutit de multe neplaceri. Insa nici acum nu este prea tarziu sa apelati la ajutor specializat.
Multa bafta.
Răspuns la discuția schimbare nume
Se poate face pe cale administrativa. Mergeti la evidenta populatiei din localitatea dvs de domiciliu si aflati mai multe detalii acolo.
Multa bafta.
In primul rand trebuie fauta o sesizare la moderatorul site-ului respectiv pentru a aduce la cunostinta respectiva fapta.
In al doile-a rand trebuie adunate toate dovezile ce pot fi adunate impotriva persoanei respective care a savarsit fapta. Presupun ca au fsot salvate pe forum-ul respective disutiile care au avut loc intre amicul tau si faptuitorul. Toate acestea trebuie printate si apoi ar fi indicat sa apelati la un avocat sa va redacteze o plangere penala.
Ceea ce a savarsit faptuitorul este intr-adevar o ineselaciune si este posibil sa mai fie si alti pagubiti de care trebuie sa stiti voi. Impreuna puteti lupta mai bine.
Bafta multa.
Răspuns la discuția Vanzare nuda proprietate
Parintii dvs au incheiat un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere?
Daca da, nu veti putea sa vindeti nimic din acest apartament, nu aveti dreptul conform acestui contract incheiat intre dvs. si parinti.
Sr fi indicat sa postati mai multe detalii cu privire la speta dumneavoastra...
Răspuns la discuția Comportare neadecvata avocat
Puteti sa faceti o plangere la baroul din care avocatul pe care l-ati angajat este membru, daca totusi ati incheiat un contract de asistenta juridica. In ceea ce priveste recuperarea sumei de bani pe care ati achitat-o fara chitanta aici este mai complicat.
Totusi trebuie sa aveti in vedere ca dureaza faorte mult la politie pana cand ajunge dosarul la procuror si apoi mai departe in instanta. Este destul de munca in astfel de dosare.
Va sugerez sa mergeti la sectia de politie unde ati depus plangerea penala sa incercati sa aflati mai multe detalii cu privire la cauza dumneavoastra si apoi mai departe la procuror.
Mult noroc...
Buna seara.

Dragi colegi va voi expune pe scurt o speta destul de complicata dupa parerea mea.

Un barbat si o femeie (concubini) cumpara in 2004 cu chitanta de mana de la tatal barbatului teren si casa cu suprafata de 864 mp respectiv 84 mp construiti, intre timp cei doi isi mai ridica inca o constructie pe respectivul teren, bineinteles fara autorizatie.
Mai trebuie mentionat faptul ca cel care a vandut a cumparat de la doua persoane diferite, bineinteles tot cu chitanta de mana, odata 264 mp si alta data 600 mp in 1994.
Singurele acte pe care le am este un certificat fiscal pe care apare numele celor 2 concubini, si cele trei chitante de mana, care nu sunt foarte lizibile.

Intrebarea mea este: pot sa intocmesc o actiune in constatare pentru valabilitatea chitantei de mana si sa solicit instantei sa pronunte o hotarare care sa tina loc te contract de vanzare cumparare?
Iar cea de-a doua intrebare: ca si parati pe cine trebuie sa chem in judecata? Si tatal si cele doua persoane de la care s-a cumparat terenul in doua randuri?
Problema este ca nicio persoana nu are titlu de proprietate.
Tare imi este teama ca o sa ajung pe la administratia cimitirelor...!?

Va multumesc anticipat. O seara buna.
Va multumesc.
Bună seara dragi colegi.
Speta suna in felul urmator: societate comerciala cu asociat unic, urmeaza sa solicite dizolvarea si lichidarea simultana fara numire de lichidator la RC. Nelamurirea mea este ca nu am reusit sa imi dau seama din ce am cautat pe internet care sunt etapele si termenele prin care se intomeste aceasta procedura.
De mentionat ca exista creditori (agenti comeciali) ale caror debite vor fi acoperite de catre asociatul unic.
Asocitul unic doreste sa treaca toate activele si pasivele societatii a carei dizolvare o solicita pe o alta societate comerciala.
Va multumesc anticipat.