Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Redeschidere Rol Fiscal
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Redeschidere Rol Fiscal

Buna ziua,
As dori sa aflu daca este respingerea de catre DGITL a cererii matusilor meie cu privire cu privire la redeschiderea unui rol fiscal este intemeiata.
Pe scurt este vorba despre un teren de 15mp aflat in indiviziune (1/6 din 90mp) pe care matusile il stapaneau impreuna cu un apartament in bloc ambele la aceeasi adresa.
Exista act de propietate din 1949 autentificat si inscris in Istoricul de Rol la Admonistratia Financiara de atunci care atesta cele de mai sus.
In anul 1952 ca urmare a unei erori in declaratia de impunere pentru acest imobil acest teren nu a mai figurat la rolul fiscal.
Matusile mi-au vandut mie apartamentul in anul 1986 fara sa se mai faca vreo referire la acest teren.
In prezent stapanesc fizic acest teren dar nu pot face acte notariale pentru el cu matusile care inca mai traiesc findca nu are Rol Fiscal pe care DGITL refuza
sa-l redeschida.#-o
Ce parere aveti am vreo sansa pe cale administrativa sau numai prin hotarare judecatoreasca pot sa rezolv?

Multumesc:)
Va sugerez sa incercati mai intai pe cale administrativa, iar in urma raspunsului scris pe care il veti primi, puteti sa chemati in judecata DGITL. Va sfatuiesc sa apelati la ajutor specializat.
Multa bafta.
As dori sa stiu daca refuzul DGITL are temei legal atatatimp cat terenul nu a fost instrainat si daca ajutor specializat in cazul unei actiuni in instanta inseamna inafara de avocat si alt expert.
smintinadan, utilizator