Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Actiune in constatare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Actiune in constatare

Actiune in constatarea nulitatii absolute a unei sentinte irevocabile
deoarece avocatul a semnat cererea actiunii fara sa depuna la dosar imputernicire avocateasca pentru reclamant eu fiind parat.
Daca reclamantul a veniti in instanta si a sustinut cererea de chemare in judecata, atunci nu prea aveti sorti de izbanda cu aceasta actiune in constatare.
Este posibil ca aceasta imputernicire sa existe insa nu a fost depusa odata cu actiunea,Important este ca data acesteia sa fie anterioara sau concomitenta cu cea a inaintarii actiunii.
Reclamantul nu a fos prezent in instanta la nici un termen , cererea a fost semnata : "pentru X avocat Y " insa imputernicirea avocateasca nu exista la dosar
Ceea ce spuneti Dvs este absurd. Instanta nu putea judeca cauza in lipsa reclamantului sau a aparatorului. Cu exceptia cazului cand se cere judecarea in lipsa si este atasata cererii imputernicirea avocatiala.
"Actiune in constatarea nulitatii absolute a unei sentinte irevocabile" ???? ce inseamna ?