avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 801 soluții astăzi
Forum Activitate bamsel

Activitate bamsel

si la mine era gol cand l-am cumparat, chiar l-am vizionat inainte de licitatie, dar cand am mers cu executorul sa faca punerea in posesie a aparut mama fostului care a zis ca ea e chiriasa acolo, a aratat un contract autentificat la un avocat si de aici au inceput problemele.
sper ca daca urmezi calea achizitionarii la licitatie sa nu ai aceleasi probleme.
toate bune.
Buna Desire,

o sa-ti spun povestea mea: in 2009, primavara am luat un apartament scos la licitatie in urma unei datorii intre 2 soc com. Si acum, dupa aproape 2 ani trec pe langa bloc si nu ma pot folosi de apartament. Administatratorul soc ce detinea prorpietatea apartamentulu pana sa-l adjudec a facut tot posibilul sa ma tarasca prin tribunale cu tot felu de chestii, a bagat chiriasi in apartament ptr care a trebuit sa fac actiune separata de evacuare, am fost la Curtea Constitutionala din cauza lui..... Daca acum as putea sa ma intorc in timp nu as mai face ce am facut; eu si sotia am avut noroc de avocat extraordinar care prin increderea lui ne-a ajutat si pe noi, a castigat toate procesele si speram ca pana la sf lui Februarie sa putem face evacuarea. Acum asteptam ca judecatoria sa dea voie executorului sa patrunda in incaperi.
Daca ramai la alegerea ta iti doresc ca Dumnezeu sa te fereasca de astfel de oamnei.
toate bune.
Răspuns la discuția Impozit 2% ptr adjudecare imobil
Multumesc mult ptr timpul acordat mie.
Astept cu nerabdare raspunsul dumneavostra.

din ce am citit si eu, fara sa am studii de drept, in CPC (art 563 lit d) spune la impartirea banilor ca exec trebuie sa plateasca si ''creanţele bugetare provenite din impozite, taxe, contribuţii şi din alte sume stabilite potrivit legii'' ori acest impozit nu poate fi considerat o creanta provenita din impozit stabilita pe baza codului fiscal?
Nu stiu, imi dau si eu cu parerea.

Multumesc
Buna,

Multumesc mult de raspuns.
asta era si intelegerea mea asupra problemei, dar am ramas ''inert'' cand executorul mi-a spus ca eu trebuie sa platesc aceasta taxa.
si mai urat e ca am depus actele la intabulare, si conform codului fiscal, se va refuza intabularea ptr neplata acestui impozit.
aveti vreo idee ce trebuie sa fac in continuare?

Multumesc.
Buna Ziua,

In urma cu ceva vreme am achizitionat un imobil la licitatie publica tinuta la sediul executorului jud.
cand am primit actul de adjudecare, executorul mi-a spus ca trebuie sa platesc eu acei 2% impozit pe tranzactie.
intrebarea mea este:
cine trebuie sa plateasca acesti bani, eu ca adjudecatar sau creditorul ori debitorul?
in tranzactiile normale, incheiate la notar stiu ca plateste vanzatorul nu cumparatorul.
e legal sa-mi ceara asa ceva?
se poate intabula imobilul fara plata acestei taxe?

Multumesc mult de raspuns
Buna Ziua,

In urma cu ceva vreme am achizitionat un imobil la licitatie publica tinuta la sediul executorului jud.
cand am primit actul de adjudecare, executorul mi-a spus ca trebuie sa platesc eu acei 2% impozit pe tranzactie.
intrebarea mea este:
cine trebuie sa plateasca acesti bani, eu ca adjudecatar sau creditorul ori debitorul?
in tranzactiile normale, incheiate la notar stiu ca plateste vanzatorul nu cumparatorul.
e legal sa-mi ceara asa ceva?

Multumesc mult de raspuns
Buna Ziua,

Sunt adjudecatarul unui imobil care face obiectul unui dosar de contestatie la executare.
astazi am vazut pe site-ul judecatoriei ca sunt intimat in dosarul in care pana acum erau doar creditorul si debitorul.
Imi puteti spune va rog ce inseamna asta ptr mine?
de ce m-a bagat si pe mine in treaba asta, ca eu nu am facut decat sa adjudec un imobil la licitatie publica?
inca nu am primit citatie (nici nu stiu daca trebuie sa primesc) si de aceea nu stiu de ce sunt chemat.
dar ce ar puatea sa ma intrebe instanta, sau care ar putea fi rostu meu acolo?
credeti ca e nevoie sa apelez la un avocat?

Multumesc mult de ajutor.
Salut,

imi pare rau ca nu am un raspuns ptr tine, dar am totusi o intrebare.
de ce ai acceptat sa fi custode al bunurilor? de ce executorul nu le-a scos din imobil in momentul in care a facut evacuarea?
te intreb ptr ca la evacuare o sa recurg si eu ptr a putea intra in posesia imobilului adjudecat.
dar mie executorul mi-a spus ca bunurile din imobil vor fi scoase afara, si deci nu voi ramane cu ele ''pe cap''
cel putin asa sper.

Multumesc
Multumesc de raspuns.
m-am linistit unpic.
nu, notarul nu a refuzat legalizarea, dar acolo am vazut greseala.
sper sa nu refuze ca nu e o greseala mare.
contestatia se face la tribunal? sau la corpul executorilor judecatoresti - asta daca exista asa ceva?

Multumesc
Teo.
Buna ziua,

Am intrat in posesia actului de adjudecare si la notar, cand am vrut sa fac mai multe copii legalizate am observat o eroare in adresa mea, cea a adjudecatarului. Anume, la numarul strazii in loc de 213 este trecut 123.
am incercat sa dau de executor sa-i spun de eroare, dar nu am reusit sa-l gasesc.
imi puteti spune daca mai este valabil actul asa cum este.
aceasta este singura greseala, in rest CNP-ul si restul adresei sunt corecte si coplete.
mai poate executorul rectifica actul eliberat, mai poate elibera altul si ppe acesta sa-l anuleze?
ce pot face in aceasta situatie?

Multumesc mult de raspuns si ajutor.