avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Activitate gogu12002

Activitate gogu12002

Multumesc , daca se poate un articol de cod in care se regaseste precizarea DVS.Stima.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

30 de zile de la comunicare daca nu se formuleaza calea de atac prevazuta de lege.

cand ramane definitiva o decizie a unei instante civile -la 30 zile de la la pronuntare sau de la comunicare la comunicare.
Va rog sa precizati acticol Cod Procedura.
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția dezbatere succesorala: termen
Probabil ca pentru un om de meserie problema este una importanta , dar lasand semantica de o parte , asteptam un sfat de la DVS. Am apelat la acest forum deoarece nu stiu in ce directie sa o iau si de aceea am cerut ajutor. Ca am scris fara litara mare la inceput cred ca se poate ignora ,fapt ce au si facut antecesorii DVS (din acest forum) si care au inteles ca nefiind din branse, un sfat ajuta.
Le multumesc .
Răspuns la discuția dezbatere succesorala: termen
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
O precizare: bunicul a decedat de 6 ani si bunica de 4.Nu exista decat un frate cu bunicul (in viata) respectiv tatal meu. Daca nu am facut optiunea de acceptare in interiorul celor 6 luni ,ce cale de urmat ar trebui sa adopt : primii pasi.
Stima,
Exista termen maxim in care se deschide o succesiune?
Răspuns la discuția VITEZA COMUNICATA PRIN STATIE
Dle Corsin,multumesc pentru model,l-am retinut ,dar sper (si asta doresc tuturor) sa nu aiba nevoie de el.
Stima
Răspuns la discuția reincadrare functionar public
Multumesc pentru raspuns.
Asta am inteles din 188/rep dar ce nu gasesc ,dar apare in in 188/1999 art 51 al 2,care in republicarile ulterioare se pierde ,referitor la "persoanele care revin in corpul FP pentru motive care nu le sunt imputate vor fi incadrate in gradul,clasa si treapta dobandite anterior,la care SE POT adauga prin examen .......gradele,clasele si treptele corespunzatoare timp lucrat inalte sectoare".
Am apelat la DVS deoarece am avut o experienta dezamagitoare ,in urma cu ceva timp ,cand m-am adresat cu o problema AG.FUNCT.PUB. si care faceau fete fete deoarece nu reuseau sa gaseasca pe calculatoarele din acel birou bazade data a FP din rezerva. Pana la urma am ajuns la Juritic unde mi s-a sugerat "sa las o cerere " la care am primit un raspuns "complex" din care nu se intelegea nimic.
Stima
Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare:
-am fost functionar public 3 ani si 9 luni dupa care contractul de munca a incetat cu acordul partilor.
-la acest moment incadrarea era de CONSILIER CL.I,GR.PRINCIPAL TR.2
-am lucrat 5 ani ca PFA
-am ocazia sa fiu angajat la institutia cu care am contract de consultanta ,tot ca fuctionat public
Intrebare:
-examenul este de "admitere "in corpul functionarilor publici sau de "revenire" in corpul FP si ce incadrare voi primi in cazul promovarii examenului?
Va multumesc
Va rog sa ma ajutati in argumentarea in fata unui SEF de PERSONAL in urmatoarea problema:
-am o vechime de 26 ani ca subinginer (studii sup.scurta durata) in domeniul instalatiilor pentru constructii
-la aceasta se adauga 5 ani vechime ca inginer diplomat ,dupa completarea studiilor (la aceeasi Univ.Teh.de Constructii)
-urmeaza sa ma angajez cu contract de munca la o institutie bugetara si deci sa devin functionar public
-intrebare:se pot echivala cei 26 de ani pentru ca adaugati la cei 5 (ing) sa obtin 9 ani necesari pentru incadrarea la maxim ,ca functionar public , grad profesional principal, si nu superior cat asi avea dreptul doar cu ultimii 5 ani?
-daca da , cine ar trebui sa constate si sa ateste aceasta evaluare.
Multumiri anticipate