avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 376 soluții astăzi
Forum Activitate cipriancv

Activitate cipriancv

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti daca exista posibilitatea de a vinde un bun prin intermediul unei tombole.Pentru a ma face mai bine inteles am sa va dau un exemplu:am un autoturism cu o valoare de piata de 30.000 lei, dar nimeni nu vrea sa-l cumpere.Atunci eu vind "bilete de tombola" cu o valoare de 300 lei si organizez o tombola al carei cistig va fi autoturismul respectiv.Cistigatorul va fi desemnat prin tragere la sorti(normal).Exista cadru legal pentru ca eu ca persoana fizica sa fac asa ceva?
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția atragerea raspunderii asociatilor
Imi cer scuze am uitat sa mentionez, dar "domnul" nu a depus acte al finante in perioada 2003-2006.
Răspuns la discuția atragerea raspunderii asociatilor
Va multumesc!Sper sa fie asa.Datoria e destul de mare!Apropos eu aveam 40%, daca totusi se ajunge la atragerea raspunderii, raspund in limita acestui procent?
Răspuns la discuția atragerea raspunderii asociatilor
Va multumesc!Dar, totusi acel act de cesiune a fost facut la un notar.Chiar nu are nici o valabilitate?
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:in perioada 2001-2002 am fost asociat intr-o firma care in momentul de fata a intrat in procedura simplificata a falimentului.Lichidatorul a cerut instantei antrenarea raspunderii persoanelor de conducere conform art.138 din legea 85/2006.In cererea de antrenare a raspunderii este invocat si art 30 din legea 359/2004.Mentionez ca eu am fost simplu asociat si nu am fost administrator, nici macar angajat.Nu am semnat nici un act.Problema este ca asociatul meu, care era si administrator, este plecat din tara si nu mai are actele contabile ale societatii. Eu am iesit din firma prin cesiune de parti sociale(el le-a preluat), dar nu am inregistrat actul la reg comertului.
Intrebarea este daca poate fi atrasa si raspunderea mea?ce ma sfatuiti sa fac?Va multumesc anticipat!