avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 261 soluții astăzi
Forum Activitate lataretudan

Activitate lataretudan

sotia a hotarat sa divorteze. in una din zile nu a mai venit la domiciliul conjugal. casa este cumparata prin credit ipotecar cumulat. in lipsa sotului vine la domiciliu impreuna cu alte persoane si isi ia o parte din bunuri. refuza sa revina la domiciliu. cum poate influenta acest gest in procesul de divort si partaj? #-o
as dori sa stiu cum procedez pentru o amenda de parcare nepermisa. am primit amenda prin posta. masina a fost imprumutata unui prieten in perioada respectiva. el este cel ce a parcat, eu fiind plecat din localitate. a fost filmat de un MCV al politiei el nefiind la fata locului. cum procedez? platesc amenda fara a depasi cele 48 de ore de la instintare (data postei) si apoi merg la sediul sectiei de politie ce a emis procesul verbal impreuna cu cel ce a condus in ziua respectiva pentru a isi recunoaste fapta si ptr a-mi anula cele 2 puncte penalizare si intocmirea unui alt proces verbal pe numele lui?
Discuție mostenire
doresc sa cumpar o casa, proprietarii au decedat, au avut trei copii, unul dintre copii a decedat, acesta a avut dintr-o casatorie anterioara un copil care a decedat si el dar are o fetita de 4 ani (stranepoata proprietarilor), mama acestei fetite s-a recasatorit, am mers la aceasta sa-i solicit copie dupa certificatul de deces al sotului si anexa 24 pentru a demara procedura de vanzare si a i se stabili partea cei revine dar aceasta nu vrea sub nicio forma sa colaboreze pana nu-i aduc acasa o anumita suma de bani "si apoi mai discutam". pot sa solicit EU o copie a certificatului de deces si anexa 24 cat si numirea unui curator pentru fetita? cum pot continua ?
Răspuns la discuția sa nu va puneti martori
de ce nu intrebi mai intai cum s-a intamplat? eram in coloana la intrare in bucuresti si nu se inainta cu mai mult de 4-5 km pe ora. a oprit un tip care depasea coloana + linie continua, l-a oprit in paralel cu mine, coloana nu se misca.
daca am fost oprit de politie ca martor, ptr incalcarea regulilor de circulatie, cine imi plateste ziua si benzina sa ma deplasez la tribunalul din localitatea pe raza careia s-a intamplat evenimentul? este o mare prostie sa te opresca politia, sa te puna martor la o costatare si apoi sa te cheme pe la tribunal fara sa tina cont daca poti sa te invoiesti de la serviciu, daca ai bani sa ajungi pana in judetul respectiv etcX-(
care sunt penalizarile pentru intarzierea neanscrierii in rolul fiscal? am intarziat pt ca nu am stiut ca trb sa ma inscriu, am luat dosarul de la circa financiara unde am fost inscris pana sa imi cumpar noua locuinta l-am depus la circa de sector cu toate documentele care demonstrau ca am cumparat o locuinta si locuiesc la adresa respectiva, mi-au luat in evidenta autoturismul, dar nu au zis nimic despre inscrierea in rolul fiscal iar acum cand am fost sa platesc impozitul m-am trezit ca trebuie sa platesc o penalizare deoarece au trecut 10 luni de cand am definitivat actele de proprietate. cel mai haios la sectorul 5 este ca trebuia sa stau la alt rand, vreo 2 ore, sa-mi calculeze alta "doamna" penalizarile #-o, :((, :sorry: