avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Activitate sebisibiu

Activitate sebisibiu

Răspuns la discuția Pensie anticipata 2012

Multumesc pentru ajutor.
Răspuns la discuția Pensie anticipata 2012
Gabriela Pintea a scris:

Va rog sa precizati data nasterii mamei dvs.


1960, Octombrie 5
Mama are 52 ani, o vechime de 30 ani si 6 luni. Cand poate iesi in pensie anticipata.
Răspuns la discuția Impozit pe venit din strainantate
imi poate raspunde cineva? Daca adunc de exemplu 150.000 lei in tara cat impozit platesc?
Răspuns la discuția PFA si II in acelasi timp?
freeelis a scris:

Ca PFA nu va puteti angaja dvs. si nici ca titular al unei Intreprinderi Individuale.


1. Ma refer la SRL. Pot fi eu singurul angajat?
2. Diferenta intre SRL si microintreprindere este doar faptul ca la micro exista posibilitatea de a alege 3% impozit pe venit si la SRL doar 16% pe profit? Sau mai sunt alte diferente?
Răspuns la discuția Impozit pe venit din strainantate
edina a scris:

Venitul din investitii (dividendele fiind aici incluse) se declara de catre persoanele fizice rezidente in vederea impozitarii. Impozitul este de 16%. Nu achitati TVA. Insa va trebui sa achitati contributiile la fondurile de asigurari sociale (pensie, sanatate, somaj)


Ramane 16% chiar daca depasesc 119.000 lei pe an?

Daca imi deschid o firma in strainatate (in afara de UE) si vreau sa declar ca am un venit din strainatate, cat trebuie sa platesc impozit? 16% sau se adauga si TVA daca venitul meu depaseste suma de 35.000?
Răspuns la discuția PFA si II in acelasi timp?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
george_neagu a scris:

Pfa si o forma de societate comerciala (SRL). La microintreprindere va trebuie minim un angajat cu carte de munca.


Pot sa fiu eu acest angajat nu? Diferenta intre SRL si microintreprindere este doar faptul ca la micro exista posibilitatea de a alege 3% impozit pe venit si la SRL doar 16% pe profit? Sau mai sunt alte diferente?
Răspuns la discuția Plafon de 35.000 eur la SRL?
cdcd a scris:

Da. Deveniti platitor de TVA cu termen de declarare trimestrial.
De la 100.000 de euro se declara TVA-ul lunar.


Deci sa inteleg ca la SRL devin platitor de TVA la 100.000 EUR si nu la 35.000EUR (119.000 lei) ?

Inca ceva. Pot avea mai multe firme SRL sau doar 1 cu mai multe activitati? Cum scap de TVA daca si la PFA si la SRL ajung pana la 35.000 eur? Pot sa mai deschid ceva?
Buna ziua,
As vrea sa stiu daca am un SRL sau Microintreprindere si depasesc plafonul de 35.000 eur/ 119.000 lei va trebui sa devind platitor de TVA?
Pana acum asa am stiut ca plafonul este la 100.000EUR.