avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 361 soluții astăzi
Forum Activitate sorinciobanu

Activitate sorinciobanu

pe 01.10.2010 am fost anuntati ca se face concediere colectiva si au fost prezentate criteriile de concediere,pritre care cine a mai avut un contract de munca cu alt angajator,cazurile sociale(divort,copii in tretinere etc).,dar trebuia sa declaram pe proprie raspundere daca am ajut alt cm incepand cu data de 01.01.2010(retroactiv cu zece luni). de buna credinta am declarat ca am avut al cm,cu toate ca era o aberatie sa declaram din urma. in contractul colectiv de munca la nivel de ramura este art. 4.102 care spune ca dupa program poti sa lucrezi unde vrei numai sa nu faci concurenta neloiala,sa te folosesti de date,informatii....firma la care am lucrat acea obiect de activitate transport rutier,iar intreprinderea unde lucram retele electrice,deci nu putea sa concureze pe piata cu electrica.
sunt divortat,am doi minori spre crestere si ingrijire prin hot. jud. si mai platesc si pensie de intretinere catre fosta sotie(hot. jud.),iar in urma partajului am primit 25% din apartatment.
aceste conditii pe caz social relatate mai sus nici nu a fost luate in calcul de angajator,au fost luate in calcul de catre tribunal care mi-a dat castig de cauza,dar curtea de apel a admis recursul angajatorului si eu am pierdut(ramanand pe drumuri fara casa si cu doi copii si obligat sa platesc pensia de intretinere),hot. urmand sa fie redactata(motivarea in luna iulie am inteles ca dupa 30-40 zile). colegul meu a fost concediat pe acelasi motiv,firma la care a lucrat participa la licitatii cu electrica,nu avea caz social,a castigat la curte.mentionez ca am avut acelasi avocat,aceleasi materiale invocate,eu in plus cazul social,dar am avut complete diferite la proces. am optat pentru cel de-al doilea serviciu deoarece am vrut sa-mi rotunjesc veniturile pentru ca platea aproape 500 lei,iar venitul meu la cealalta firma a fost de 168 lei pe durata 01.01.-01.10.2010,bani pentru care am pierdut serviciul nefacand concurenta neloiala si declarand de buna credinta pentru ca au spus ca verifica la itm si atunci ne desfac ccm-ul ,alti colegi nu au declarat si au ramas in continuare la serv.,nu au facut nici o verificare la itm si de ce au cerut retroactiv declaratia,cand puteau sa spuna ca fac concediere si sa spuna unde vrem sa ramanem ori la electrica ori in alta parte.
de aceea am intrebat daca pot face contestatie in anulare dupa ce vad motivarea instantei si daca ma pot folosi de motivarea colegului care a castigat. va multumesc.
am castigat procesul cu angajatorul la tribunal,la curtea de apel am pierdut,colegul meu a pierdut la tribunal si a castigat la curte.
amandoi am fost concediati pe acelasi criteriu(aceeasi speta,in plus eu am avut si caz social)concurenta neloiala dovedita,acelasi avocat,doar completele de judecata diferite.
am vreo sansa daca fac contestatie in anulare si sa ma folosesc de hotararea lui?

am fost reangajat pe postul detinut anterior in urma hot. judecatoresti(dupa circa 1 an si 2luni),mai pot efectua concediul de odihna pe anul 2011?
drepturile salariale si prima de vacanta pe anul 2011,au fost incluse in exepertiza contabila urmand a le primi.
Discuție hotarare
nerespectarea unei hotarari judecatoresti cu titlu executoriu si investita executoriu se poate pedepsi penal?
Discuție decizie
in data de 23 noiembrie 2011 am castigat la tribunal anularea deciziei de concediere (reincadrare,despagubiri.....),in data de 01 martie 2012 am primit decizia de reincadrare ,iar pe 15 martie 2012 (dupa 2 saptamani)alta decizie de concediere pe motiv de restructurare,dar intreprinderea a dacut in acest interval recurs la curtea de apel pentru decizia de concediere,primul termen fiind peste 1 luna.
din punct de vedere procedural poti fi dat afara de la serviciu daca esti in litigiu cu angajatorul?
Discuție reangajare
hotararea judecatoreasca spune ca reangajarea se face pe postul detinut anterior concedierii(adica in Pitesti),dar la intalnirea cu angajatorul ,acesta vrea sa emita o decizie de reangajare pe acelasi post dar in alt punct de lucru(Craiova) fara diurna si alte cheltuieli(cazare,transport...) pe care eu trebuie sa le suport,ce trebuie sa fac in acest caz,sa contest deciza,executor....
in anul 2008 am fost numit prin decizie inspector ssm si su,la 3 luni de zile am fost trimis sa fac cursurile de RSVTI-ISCIR,am primit decizie si pentru acest post,in legea 319 a ssm spune ca daca am ssm pot sa m-ai am cel mult su sau mediu,deci am un cumul de functii in prezent?pot sa cer angajatorului un contract de 2 ore pentru rsvti?in fisa postului sunt prinse cele trei meserii cu atributii si nu se specifica ca am acceptat acest cumul de functii.
Discuție executare
daca angajatorul este din bucuresti,punctul de lucru este in pitesti(aici am lucrat pana la concediere),iar sucursala la craiova(de aceasta apartin 7 judete,inclusiv argesul),executorul care trebuie sa-mi recupereze banii de unde trebuie sa fie?(bucuresti,craiova,pitesti)-am inteles ca este ceva legat de curtea de apel pe raza careia poate efectua executarea?
am castigat procesul cu intreprinderea unde am lucrat,iar directorul nu respecta hotararea jud.,adica reincadrarea pe postul detinut si plata unei despagubiri echivalente cu salariile indexate,majorate.........de la data concedierii pana la reintegrarea efectiva pe post,acest director trebuie reclamat la parchet,trebuie angajat un executor.......el a luat la cunostinta prin posta de intentiile mele ,adica de respectarea hotararii si tot amana aplicarea acesteia de circa 3 luni.
ce sa fac?
nu stii nimic,unde se afla aceasta reglementare in legea somajului?