avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 329 soluții astăzi
Forum Activitate nedreptate

Activitate nedreptate

Buna ziua,
Am o problema legata de un divort al unei prietene , va rog mult ma puteti ajuta

Odata ce actele de divort au fost depuse, exista vreo modalitate pentru a grabi procesul de divort ?
Mentionez ca prietena mea a fost casatorita in Iordania si actele au fost transcrise si in Romania; aici a depus deja cerere de divort acum cateva zile...
Multumesc mult!

Răspuns la discuția divort de cetatean strain
=D> va multumim:) mult
Buna seara!
Am o prietena casatorita cu un domn arab; casatoria a fost incheiata in Iordania.
Intrebare: Poate desface casatoria la starea civila ( locuieste in CTA) fara avocat si in lipsa sotului? Daca da ce trebuie intreprins?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Atmosfera tensionata la serviciu
=D> MULTUMESC MULT!:thumbup:
Buna treaba cu Domestos :magic:

Da, in scris am formulat sesizarea, dar a scris si dumneai cca.20 pagini!!!

Multumesc inca o data!:dance3:
Buna ziua,

Lucrez intr-o unitate militara si de 1 an si 2 luni avem o colega ( cu contract de colaborare) care intretine barfa,aduce jigniri, tuturor colegilor,provoaca certuri care nu fac obiectul problemelor de serviciu.
Aseara am fost de serviciu si nici macar nu mi-am putut lua serviciul in primire din cauza certurilor provocate de aceasta fiintza,daca se mai poate numi asa.
Am adus la cunostitza in scris d-lui director si acum rog respectuos invatati-ma care sunt urmatorii pasi.In mod sigur se va intruni o comisie de disciplina.
Sa apelez la un avocat?
Va multumesc anticipat.
Buna seara,
Sunt cadru medical si in baza nu stiu carei legi sunt OBLIGATA de catre sefii mei sa administrez opioidul Sintalgon pacientilor aflati in sevraj toxicologic.
Mai mult de atat suntem fortati-obligati sa administram pisat sau rashnit acest acest medicament, ceea ce implica un mare risc vital.
INTREBARE: in baza carei legi putem obtine un spor de toxicitate, asta in cazul in care vom fi ( SIGUR) nevoiti sa apelam la consult/internare intr-o sectie de specialitate.Precizez ca atat eu si cativa colegi deja ne resimtim in urma inhalarii acestui praf(drog sintetic).
Va mutumesc anticipat!!!
Buna ziua,

Am o problema putin mai speciala, dar care imi poate periclita slujba :(
Lucrez intr-o colectivitate unde nu stii cine te comanda, cine ia decizii ad-hoc, temporare sau definitive. In acest context, am ajutat un "coleg" cu diverse sume de bani,in probleme strict profesionale, care coleg acum si-a intors armele ( "birou info pentru sefi x(" ) impotriva mea. Atunci cand am avut si eu nevoie de el intr-o problema legata de serviciu, bineinteles ca nu m-a ajutat :(
Mai mult de atat,in momentul de fata ma hartuieste in colectivitate,( chiar m-a si imbrancit!) in conditiile in care eu raspund de vietile a mii de oameni( lucrez in domeniul medical) si nu mai am un alt coleg/sef pe linie medicala.Aseara spre exemplu lucrand schimbul 2, am fost bruscata fizic, data afara din biroul "domniei" sale, amenintata.Acum ma astept la ce este mai rau...
Cert este ca am nevoie sa lucrez 12/48 din motive de sanatate, programul de 8 h fiind suprasolicitant pentru mine; in urma unor decizii medicale chiar am nevoie sa urmez cateva proceduri medicale, care proceduri se desfasoara numai dimineata, deci chiar am nevoie de 1-2 zile libere!
Luni ma astept sa fiu chemata de catre superiori si banuiesc ca ma asteapta trecerea la un alt program de lucru, cel de 8 h (au mai incercat si alta data!)
"Facerea de bine..." / "Pe cine nu lasi sa moara..."
Ce ma sfatuiti sa fac? :((
Exista o lege privind hartuirea in serviciu?
Răspuns la discuția pamanturile, stramosilor ...
Pamantul a fost impartit in 5 parti ( 5 copii), unii au decedat iar altii au dat copiilor partea lor.
La inceput mama primea bani, apoi dupa ce au fost toti la primarie unii nu au dorit sa plateasca costul actului de proprietar, altii nu au dorit nici sa semneze... ce sa va spun e o bulibasheala totala:))
Va rog sa-mi spuneti daca mama ma poate imputernici pe mine sa merg acolo, dat fiind faptul ca e cam bolnavioara.
Am acelasi nume si avem acelasi domiciliu.
Va multumesc mult de tot :)
Buna ziua,
Mama mea are un hectar pamant intr-o alta localitate,pamant care este in arenda unui oarecare domn.Pana acum nu a primit nici un ban, act de proprietar nu are, in schimb i se impune sa plateasca impozitul nu numai pe anul in curs,dar si pe anii din urma.O doamna de la primarie cere imperios banii prin banca/poshta!?!
Ce este de facut in asemenea situatie?
Va multumesc.
Discuție refuz
Atata timp cat platim asigurari medicala la Casa Opsnaj, este normal si legal sa ni se refuze o internare tip ambulatoriu intr-un spital arondat, pentru o expertiza medico-legala ceruta tot de domniile lor ??? :O X-(
Mai mult de atat, sa se ridice tonul la noi,pe holurile spitalului? Problema cea din urma cred ca tine de deontologie profesionala si de bun simtz ! Tinand cont de comportamentul medicului, isteric, cred ca i-ar priii un consult psihiatric =D>
Unde se poate face o reclamatie, caci in urma discutiilor civilizate purtate cu cei de la Casa Opsnaj, am observat ca, " corb la corb nu-si scoate ochii " !!!
Va multumesc anticipat.