Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort de cetatean strain
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort de cetatean strain

Buna seara!
Am o prietena casatorita cu un domn arab; casatoria a fost incheiata in Iordania.
Intrebare: Poate desface casatoria la starea civila ( locuieste in CTA) fara avocat si in lipsa sotului? Daca da ce trebuie intreprins?
Va multumesc.
S-au casatorit impreuna, tot asa si divorteaz.

In primul rand trebuie stiut daca casatoria in Iordania a fost transcrisa in România, pentru ca altfel in România ea este necasatorita.

In al doilea rând, divortul poate avea loc la starea civil doar si doar daca partile se inteleg să divorteze de comun acord si daca se prezinta impreuna.

Daca sotul nu doreste sa divorteze sau nu se poate prezenta, doamna se va adresa Judecatoriei Constanta (daca sotul nu locuieste in Romania) unde va depune cererea de divort si va parcurge pasii de citare legala a sotului si procesul de divort.
=D> va multumim:) mult
Pare simplu dar este teribil de complicat...
Sfatul meu este sa verificati daca casatoria este recunoscuta in Romania.
Un astfel de proces poate dura foarte mult timp.
gi-jane2, moderator
Conditiile pentru a divorta la starea civila sunt: cei 2 soti sa fie prezenti, sa fie de acord , sa nu aiba copii minori, sa se prezinte la primaria ultimei locuinte comune ori unde se afla actul de casatorie. Daca sotul nu este prezent puteti divorta la notar ori la judecatorie. Sotul poate sa transmita declaratia de acord pentru notar. O poate da si in strainatate la un notar care are apostila, in tara o traduceti si o legalizati, dupa care o prezentati notarului.
@Justitiarul, cum poate divorta la notar daca sotul nu e prezent? Divortul la notar este pana la urma un divort de comun acord si ambii soti trebuie sa semneze acordul de divort in prezenta notarului

Art. 376. -
(1) Cererea de divorț se depune de soți împreună. Ofițerul de stare civilă sau notarul public înregistrează cererea și le acordă un termen de reflecție de 30 de zile
(2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), cererea de divorț se poate depune la notarul public și prin mandatar cu procură autentică
(3) La expirarea acestui termen, soții se prezintă personal, iar ofițerul de stare civilă sau, după caz, notarul public verifică dacă soții stăruie să divorțeze și dacă, în acest sens, consimțământul lor este liber și neviciat
Alexandru Munteanu, Avocat